Otomatik vites kullanan sürücüler için kritik açıklamalarda bulunuldu. Bunu yapan araç sahipleri için ödemeleri gereken bedelin oldukça yüksek olabileceği bildirildi. Otomatik şanzımanlı araçların kullanımı giderek artarken, bu popülerlik beraberinde bazı riskleri de getiriyor.

UZMANLAR UYARIYOR

Uzmanlar, otomatik şanzımanlı araçların yanlış kullanımının ciddi ve pahalı arızalara neden olabileceği konusunda uyarıyorlar. Özellikle kırmızı ışıkta beklerken yapılan vites değişiklikleri veya aracın park edilmesi sırasında şanzımanın aşırı yüklenmesi gibi durumlar, aracın yapısında ciddi hasarlara yol açabilir.

Picture background

Bu nedenle, otomatik şanzımanlı araçları kullanırken ve bakımını yaparken son derece dikkatli olmak gerekiyor. Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Genel Koordinatörü Alperen Temizyürek, otomatik vitesli araç kullananlara önemli uyarılarda bulunarak dikkat etmesi gereken noktaları araç sahiplerine anlattı.

Temizyürek, son dönemde ekspertiz sürecinde çoğunlukla otomatik şanzımanlı araçlarla karşılaştıklarını belirterek bu araçlarda yapılan kullanım hatalarının ve eksik bakımların ciddi deformasyonlara neden olabileceğine vurgu yaptı. Bu durumun, araç sahipleri için büyük maliyetlere sebep olabileceğinin de altını çizdi.

Picture background

Ayrıca, kullanıcı hatalarının ve yetersiz bakımın otomatik şanzımanlı araçlarda yüksek maliyetli arızalara yol açabileceği konusunda sürücüleri uyaran Temizyürek, manuel araçlara göre bakım ve onarım maliyetlerinin daha yüksek olduğunu belirtti.

ŞANZIMAN DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ETMEYEN SÜRÜCÜLER 100 BİN TL ÖDEYECEK

Temizyürek, özellikle şanzıman değişikliklerinin maliyetlerinin 100 bin liraya kadar çıkabileceğini belirterek sürücülere otomatik şanzımanlı araçları doğru kullanmaları ve düzenli bakımlarını yapmaları konusunda üstüne basa basa uyardı.

ŞANZIMAN NASIL TEMİZLENİR VE NEDİR?

Otomatik şanzıman içerisindeki rahatsız edici kalıntı ve artıkları temizleyerek vites geçişlerinin sorunsuz gerçekleşmesini sağlar. Şanzımanların çalışma ömrünü uzatır. İçeriğindeki deterjan ve çözücü katık karışımı ile çamur ve vernik tarzı kalıntıları çözer, temizler.

Bayram ikramiyelerinin hesaplara geçeceği tarih belli oldu Bayram ikramiyelerinin hesaplara geçeceği tarih belli oldu

Picture background

OTOMATİK VİTES NEDİR?

Vites, bilindiği üzere otomobillerin hız ve çekişini ayarlamaya yarayan dişliler düzeneğidir. Otomatik vites ise bu geçişlerin araç tarafından kendi kendine idare edildiği ve sürücünün müdahalesine gerek duymayan bir sistemdir. Hatta vites geçiş anları bile sürücü tarafından hissedilmez.

Editör: Süper Kanal TV