Ramazan ayı boyunca oruç tutan çalışanların yemek ücreti konusundaki sorular sıklıkla gündeme geliyor. Normal aylarda işverenlerin çalışanlarına sağladığı yemek ücreti veya yemek kartları gibi ödeme araçlarının oruç tutan çalışanlar tarafından kullanılıp kullanılamayacağı merak konusu oldu.

Sosyal Güvenlik Denetmeni Ebubekir Kaleli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bu konuya açıklık getirdi. İşverenlerin normal aylarda çalışanlarına sağladığı yemek ücreti veya yemek kartlarının Ramazan ayında da oruç tutan çalışanlara ödenmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Denetmeni Ebubekir Kaleli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bu konuya açıklık getirdi. İşverenlerin normal aylarda çalışanlarına sağladığı yemek ücreti veya yemek kartlarının Ramazan ayında da oruç tutan çalışanlara ödenmesi gerektiğini belirtti.

SGK Denetmeni Kaleli'nin paylaşımı, işverenlerin Ramazan ayında oruç tutan çalışanlara yemek ücreti ödemesi gerektiği konusunda çalışanları bilgilendirmeyi amaçlıyor. Bu sayede, işverenlerin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi ve çalışanların haklarının korunması sağlanmış oluyor.

YEMEKHANEDE YEMEK VARSA İKİ DURUM ORTAYA ÇIKIYOR

Bakanlık'tan İsrail iddialarına yanıt Bakanlık'tan İsrail iddialarına yanıt

İşveren yemek parası yerine işyerinde yemekhane hizmeti sunuyorsa, oruç tutan çalışanlara yemek yerine bunun bedelini ödemek zorunda değildir ama ödeyebilir. Ancak yemek yerine Ramazan ayında yemek bedelinin ödeneceği sözleşme ile hükme bağlanmış ise işveren bu yemek bedelini oruç tutan çalışanlara ödemek zorundadır.

RAMAZAN PAKETİ YARDIMI İSTİSNADIR

İşverenler tarafından çalışanlara ayni olarak verilen Ramazan paketi yardımları (un,şeker, yağ vb.) sigorta priminden tamamen istisnadır, bu yardımların nakdi olarak çalışana ödenmesi halinde sigorta primine tabi tutulması gerekir.

İŞVERENE PARA CEZASI KESİLİR

Oruç tutan veya tutmayan işçilere işveren tarafından ayrı bir muamele yapılması, İş Kanunu 5. Maddeyi ihlale girer ve eşit davranılmayan her işçi için işveren hakkında 2024 yılında 1.402 TL idari para cezası uygulanır. Ayrıca işçi, eşit davranmama durumunu mahkemede ispat etmesi halinde işverenden 4 aylık ücreti kadar ayrımcılık tazminatı alabilir.

İŞVEREN ÖDEMEK ZORUNDA

İşyerlerinde yemekhane hizmeti sunulması durumunda, oruç tutan çalışanlara yemek bedeli ödenmesi zorunlu değildir, ancak işveren isteğe bağlı olarak bu ödemeyi yapabilir. Ancak, eğer işveren ile çalışanlar arasında Ramazan ayında yemek bedelinin ödeneceğine dair bir sözleşme yapılmışsa, işveren oruç tutan çalışanlara bu bedeli ödemekle yükümlüdür.

AYRIMCILIK TAZMİNATI ALINABİLİR

Ramazan paketi yardımları, işverenler tarafından çalışanlara ayni olarak verildiğinde (un, şeker, yağ vb.), sigorta primi açısından tamamen istisna kabul edilir. Ancak, bu yardımların nakdi olarak çalışana ödenmesi halinde, bu ödemeler sigorta primine tabi tutulmalıdır.

İşverenlerin oruç tutan veya tutmayan çalışanlara karşı ayrımcılık yapması kesinlikle kabul edilemez. İş Kanunu'nun 5. maddesine göre, eşit davranılmayan her işçi için işverene 2024 yılında 1.402 TL idari para cezası uygulanır. Ayrıca, işçi eşit davranmama durumunu mahkemede ispat edebilirse, işverenden 4 aylık ücreti kadar ayrımcılık tazminatı talep edebilir.

Ekran Görüntüsü 2024 03 13 084214