Türkiye-Birleşik Krallık ticaret hacminde yeni hedef Türkiye-Birleşik Krallık ticaret hacminde yeni hedef

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, işgücü piyasasının taleplerini belirleyerek etkili çözümler üretmek için yapılan çalışmalara devam ettiklerini sosyal medya hesabından duyurdu.

2023 yılında İŞKUR tarafından 2 veya daha fazla istihdam sağlayan 86 bin iş yerine yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan İşgücü Piyasası Araştırması'nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

İŞTE EN ÇOK ARANAN MESLEKLER

İmalat sektörünün iş gücü ihtiyacının en yoğun olduğu alan olarak öne çıktığını belirten Bakan Işıkhan, gelecek 10 yılda öne çıkması beklenen meslekler arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ile CNC operatörünün yer aldığını ifade etti.

Araştırmaya göre, işgücü ihtiyacının en yoğun olduğu imalat sektöründe iş yerlerinin yüzde16,6'sında eleman ihtiyacı bulunurken, aynı sektördeki 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinin yüzde 37,3'ünde eleman ihtiyacı olduğu belirlendi.

En fazla eleman aranan meslekler arasında ise makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü yer aldı.

İŞKUR, 2024 yılı İşgücü Piyasası Araştırmasını 15 Nisan-17 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleştirecek ve bu yılki araştırmanın tamamen yüz yüze görüşmelerle yapılacağını açıkladı.

ekran-goruntusu-2024-04-13-142858.png

Editör: Süper Kanal TV