Milyonlarca kişinin dört gözle beklediği haber geldi. Gündeme sürekli gelen ve yerini koruyan o haber hakkında detaylar ortaya çıktı.

Ev ve bakım işçilerine yönelik sosyal güvence sağlanması amacıyla yeni bir çalışma başlatıldı.

Düzce'de akıl almaz olay Düzce'de akıl almaz olay

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hak-İş temsilcilerinin de içinde bulunduğu bir komite kurarak mevzuat çalışmalarına başladı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, NTV'ye yaptığı açıklamada, bu düzenlemenin kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek için önemli bir adım olduğunu belirtti.

1 MİLYONA YAKIN KAYIT DIŞI İŞÇİ

Kayıt dışı çalışan yaklaşık 1 milyona yakın ev ve bakım işçilerinin sosyal güvenlik ve iş kanunu kapsamına alınması ve sendikalarla mücadele etmelerini hedeflediklerini dile getiren Arslan, "Ev işçilerinin sorununu çözmek aslında kamu için de devlet için de önemli bir avantaj elde ediyor. Biz ev işçilerinin SGK kapsamına alırsak SGK'nın prim miktarı artacak. İş kanunu kapsamına alırsak vergi ve sigorta primleri ödeyerek ülkenin kayıtdışı bir kesimini de kayıt altına alacağız." dedi.

Arslan, özellikle iş sağlığı ve güvenliğinde ciddi sorunlar yaşandığını belirterek "Çalışma koşulları evin yetkilisine bırakılmamalı hukuki güvence altında olmalı." mesajı verdi.

Kaynak: NTV