Bakanlığı yaptığı çalışmalara göre yiyecek ve içecek hizmeti veren kafe restoran ve benzeri yerlerde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 10’a çıkacak. Alkollü işletmelerde ise KDV oranı yüzde 18'den yüzde 20’ye çıkarılacak.

Ambalaj sektörünün yeni dönem hedefi belli oldu Ambalaj sektörünün yeni dönem hedefi belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı lokanta ve kafelerdeki KDV oranına ilişkin bir tebliğ taslağı yayınladı.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tebliğ taslağında KDV oranını düzenleyen maddede değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre yiyecek ve içecek satılan işletmelerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye çıkartılacak.

KDV oranlarını artıran tebliğ taslağına ilişkin görüşler alınarak değerlendirilecek. Tebliğin son hali Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yürürlüğü girecek.

ALKOLLÜ İŞLETMELERDE YÜZDE 20 KDV UYGULANACAK

Kahvehane, kafeterya, pastane, hazır yemek şirketleri, büfelerde KDV oranı yüzde 8’den yüzde 10’a çıkarılırken gazino, bar, dans salonu, pavyon, taverna, birahane gibi yerlerde verilen hizmetlere uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilecek.

geliridaresi1.jpg

Editör: Süper Kanal TV