Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına ilişkin bir af düzenlemesi gündeme geldi. TBMM'ye sunulan Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, GSS prim borcu bulunanlara af sağlamayı amaçlıyor. Torba Kanun tasarısında yer alan bu madde yasalaşırsa, ödenmemiş GSS primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi tüm alacaklardan vazgeçilmiş olacak.

AFTAN KİMLER YARARLANACAK?

Kimlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) affından yararlanabileceği belirlendi. 1 Ocak 2014 tarihinden önce GSS prim borcu bulunanlar bu düzenlemeden faydalanabilecekler. Bu kapsamda, ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri, gecikme cezası ve gecikme zammından tamamen feragat edilecek.

Aylık GSS prim tutarı, asgari ücrete göre belirlendiği için, bu yıl sonuna kadar ödenecek aylık prim tutarı 600 lira olarak belirlendi. Yıllık prim tutarı ise 7 bin 200 lira olacak.

Yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları 3,2 trilyon TL'yi aştı Yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları 3,2 trilyon TL'yi aştı

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

GSS affının yürürlüğe girmesi için Teklif'in TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edilmesi durumunda, Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. Bu düzenlemenin ardından, şu anda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın önümüzdeki aydan itibaren GSS prim borçlarının silinmesi beklenmektedir.

GSS BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

GSS borcu ödenmezse, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından haciz veya icra yoluyla tahsil edilebilir. Ayrıca, GSS prim borcu olan kişilerin acil servis dışındaki muayene veya tedavi hizmetlerinden yararlanmaları mümkün olmamaktadır.

Editör: Süper Kanal TV