Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından olası büyük İstanbul depremine karşı alınması gereken acil önlemler hakkında bir dizi paylaşım yaptı. İstanbul'un depreme hazırlanması için 7 maddelik bir plan öneren Görür, paylaşımlarında idareci ve siyasilere seslenerek, atılması gereken adımları sıraladı.

Görür'ün önerileri arasında, İstanbul ve yakın çevresindeki sanayi kuruluşlarının Marmara Bölgesi dışına çıkarılması ve Anadolu'da uygun ortamlar hazırlanması, İstanbul'a nüfus çekmek yerine göçü hızlandırmak, bina ruhsatlarının kısıtlanması, altyapı ve yapı stokunun elden geçirilip deprem direncinin artırılması gibi maddeler yer aldı.

Görür, paylaşımlarında devletin önemli rolüne de dikkat çekti ve bina muayenelerinin vatandaş isteğine bağlı olmadan devlet tarafından gerçekleştirilmesi, deprem dirençsiz binaların devlet tarafından dirençli hale getirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması önerisinde bulundu.

Görür, paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi: “Bizim öyle danışma komisyonlarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar. Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır. Eğer vatandaş da işin içine sokulacaksa, uzun süreli, ucuz kredi verilmelidir.”

Son yıllarda artan deprem riski ve İstanbul'un konumu nedeniyle, İstanbul'da depreme karşı alınacak önlemler oldukça önem kazanıyor. Prof. Dr. Görür'ün önerileri, İstanbul'un depreme hazırlanması için atılacak adımlar hakkında önemli bir tartışma başlatabilir.

TBMM'de 28. Dönem, Devlet Bahçeli'nin yeminiyle başladı TBMM'de 28. Dönem, Devlet Bahçeli'nin yeminiyle başladı

'Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar” diyerek ‘İstanbul'un depreme hazırlanması’ başlığı altında şu 7 maddeyi sıraladı:

“- İstanbul ve yakın çevresindeki çoğu sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgeleri Marmara Bölgesinin dışına çıkartılmalı, bunun için Anadolu'da uygun ortamlar hazırlanmalı ve teşvik mekanizmaları geliştirilmelidir.
- İstanbul'a nüfus celbedecek olan yatırımlar durdurulmalı ve İstanbul'dan Anadolu'ya göç hızlandırılmalı ve devlet eliyle özendirilmelidir.
- İstanbul'da daha fazla bina ruhsatı verilmemeli imar ve iskan kısıtlanmalıdır.
- İstanbul'da altyapı ve yapı stoku hızla elden geçirilmeli ve deprem dirençli yapılmalıdır.
- Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır.
- Bina muayeneleri vatandaş isteğine bağlı olmadan bizzat ve hızla devlet eliyle gerçekleştirilmelidir.
- Deprem dirençsiz binalar bizzat devlet tarafından dirençli hale getirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Eğer vatandaş da işin içine sokulacaksa, uzun süreli, ucuz kredi verilmelidir.”