6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin birinci ayı geride kaldı. Kentlerin enkaz altında kaldığı felakette moloz yığınları da kaldırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremin ilk günlerinde 'bir yıl' izin isteyerek inşaat çalışmalarının biteceğini söylemiş, bu ay içerisinde Hatay'da 40 bin 426, Kahramanmaraş'ta 45 bin 67, Adıyaman'da 25 bin 882, Gaziantep'te 18 bin 544 konutun inşasına başlanacağını bildirmişti.

YSK açıkladı: Adaylık başvurusu kabul edilen isimler belli oldu YSK açıkladı: Adaylık başvurusu kabul edilen isimler belli oldu

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür de söz konusu inşaat çalışmalarına ilişkin paylaşımda bulundu.

Görür, yenileme çalışmalarının inşaat projesi olmadığını söyleyerek sosyal medya hesabından şu ifadeleri kaydetti:

Bu günlerde harıl harıl deprem bölgesinde yerleşim bölgelerini yenileme, ayağa kaldırma çalışmaları yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz endişeleri bir kez daha duyuralım dedik: Deprem kentlerini tamir ve yenileme çalışmaları sadece bir inşaat projesi değildir.

'GELECEK NESİLLERE İHALE ETMEYELİM'

Her yerleşim alanının yüzey jeolojisini, yeraltı jeolojisini, jeomorfolojisini, jeofiziğini, sismolojisini, zeminini, vb ayrıntılı olarak bilecek ve yenilediğiniz bölgenin depremselliğini, aktif faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma yörelerini, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, deprem etkisinin büyütüleceği yöreleri, deprem dalgalarının bir nevi kapana kısılıp yıkıcı etkilerinin artacağı alanları, vb belirleyip inşaatına giriştiğiniz yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeniz, sonra da yenileme ve imar çalışmalarına girişmeniz lazım.

Ne olur alelacele deprem bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim.