Çalışmalarına devam edilen 9. Yargı Paketi Medeni Kanun ile ilgili çok sayıda düzenlemeyi bünyesinde içeriyor.

Hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeler içerisinde kadınları çok yakından ilgilendiren bazı değişiklikler de yer alıyor.

KADINLAR EVLENDİKTEN SONRA KENDİ SOYADLARINI KULLANAMAYACAK

Anayasa Mahkemesi’nde 2020 yılında alınan bir kararla, kadınların evlendikten sonra eşlerinin soyadlarını kullanma zorunluluğu ortadan kaldırıldı ve kendi soyadlarını kullanmalarının önü açıldı.

Ancak yeni yargı paketinde yer alan bir düzenleme ile bu durum da ortadan kaldırılıyor. Hayata geçirilmesi planlanan bu düzenleme ile kadınların evlendikten sonra eşlerinin soyadlarını kullanmaları zorunlu hale gelecek.

Henüz taslak aşamasındaki düzenleme komisyonda görüşülüp kabul edilmesi durumunda Meclis Genel Kurulu’nun gündemine gelecek. 9. Yargı Paketi, Meclis’te de kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GİTMEK ZORUNDA KALACAKLAR

Düzenlemenin hayata geçirilmesi, yani yasalaşması durumunda evlendikten sonra kendi soyadlarını kullanan kadınlar Nüfus Müdürlüklerine giderek kimliklerini değiştirmek zorunda kalacaklar. Öte yandan, hayata geçirilmesi planlanan bu yargı paketinde, sıklıkla tercih edilen çift soyadı için bir değişiklik bulunmuyor.

En uzun menzilli radar envanterde En uzun menzilli radar envanterde
Editör: Süper Kanal TV