Emlak vergisi ödemelerinde son gün! Emlak vergisi ödemelerinde son gün!

MÜSİAD İnegöl Şubesi Kurucu Başkanı, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Kalkına Vakfı Başkan Yardımcısı, Özel Altınnesil Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şekerci ev sahipliğinde Özel Altınnesil Okullarında 2.’si düzenlenen ve MÜSİAD ile Genç MÜSİAD Önceki dönem Başkanları, MÜSİAD, Genç MÜSİAD, MÜSİAD Kadın Yönetiminin hazır bulunduğu genel istişare toplantısında bir araya geldiler. İnegöl’de “Mesleki Eğitim” Gündemi ile yapılan genel istişare toplantısında Mesleki Eğitimin Olmazsa Olmaz bir konu olduğu ve bu konuda İnegöl’ün ilgili tüm Kurum ve Kuruluşlarının ortak bir proje yürütmesi zorunluluğu üzerine duruldu.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD İnegöl Başkanı Mehmet Döngel, MÜSİAD olarak mesleki eğitim alanında belirlenen hedeflere paydaş kuruluşlarla birlikte yüründüğünü ifade ederek, üretim odaklı her sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanabilmesi için gençlerin yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirerek mutlu ve başarılı olabilecekleri alanlarda yer bulabilmelerinin önem taşıdığını dile getirdi. Nitelikli iş gücünün insanlık tarihinin her döneminde önemli olduğuna dikkat çeken Döngel, yenilikçilik, verimlilik, rekabetçilik ve sağlıklı büyüme gibi konuların her birinde nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Planların sınırlarını uygulama yeterliliğinin belirlediğine işaret eden Döngel, bu noktada iki öğeye ihtiyaç duyulduğunu, bunların da makine ekipman ve uygulama becerisine sahip insan olduğunu aktardı.
İnegöl’de Mesleki eğitim konusunda bakıldığında 12 Mesleki Eğitim ver Okulda toplam 5671 öğrencinin eğitim aldığı görülmektedir. Şehrin Lokomotifi olan Mobilya Sektörünün yıllardır en büyük sorunlarından olan nitelikli personel ihtiyacını göz önüne getirdiğimizde bu okullardan bu sektörün ihtiyacını karşılayacak sayıda mezun olacak öğrencinin olmadığı görülmektedir. Bu noktada 2014 Yılında MÜSİAD İnegöl Şubesi projesi olarak hayata geçirilen Benim Geleceğim Mobilya ile özellikle Dörtçelik Endüstri Meslek Lisesi Mobilya bölümü 3 yıl süren bir çalışma ile popüler hale getirilmişti.
Başta Mobilya sektörü olmak üzere üretim yapan tüm sektörlerin ihtiyacı olan Nitelikli İş gücü ihtiyacının giderilmesi adına İnegöl’de yeniden ve daha güçlü bir oluşumla bu ihtiyacın karşılanması için Meslek Liselerinin tercih edilmesi, buradan mezun olacak öğrenci sayısının arttırılması, daha çok öğrenci barındırma adına ilave Meslek Lisesi Okullarının açılmasının Elzem olduğu görüşü üzerine fikirbirliği oluşmuştur.
MÜSİAD İnegöl Şubesi Olarak bu konuda ÖNERİLERİMİZ
• İnegöl’ün senelik en az 3500 yeni iş gücüne ihtiyacı var. Bu ihtiyaca cevap verebilmek adına 3 yada 4 yeni Mesleki Eğitim verecek Okulun Kurulması gerekmektedir.
• Özellikle Mobilya Bölümünü tercih edilmesi için öğrenci Velileri ile toplantılar yapılmalı.
• Meslek Liselerinde okuyacak, okuyan öğrencilerin gelecek kaygısı olmaması, iş garantili projeler sunulmalı.
• Meslek Lisesinde okuyan öğrencilerin velilerine, öğretmenler tarafından öğrencinin notları, ortalaması üzerinden Mesleki eğitime yönlendirme yapılması.
• Şehrin genel olarak ihtiyacı olan İş gücü sorununa çözüm olması adına İnegöl’e göçü arttırılmalıyız. Bu göçün sağlanması için ise öncelikle Yeterli Konutların yapılması gerekmektedir. Bu noktada İlgili Kurumlar da bu konuda öncülük yapmalı.
• Mesleki Eğitim Kurumlarında eğitim gören öğrenciler için Sosyal donatı alanlarının oluşturulması, kaliteli zaman geçirmelerine hizmet edilmesi lazım.
• Mesleki Eğitim Kurumlarını popülaritesini arttırmak, buraları cazibe merkezleri haline getirmek için Festivaller düzenlenmeli.
• Bu eğitim kurumlarında eğitim öğrenim gören öğrencilerin ufuklarını açmak vizyon katmak adına Teknoloji gezileri düzenlenmeli.