ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük, yarın gerçekleşecek toplantıda Türkiye Cumhuriyet Bankası’nın(TCMB) alacağı politika faizi kararını açıkladı. 

Ekonomist Küçük, faiz kararına ilişkin paylaştığı notta Merkez Bankası’nın politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50 seviyesinde tutacağını belirterek "Para Politikası Komitesi'nin dezenflasyon patikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı için kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonomist Küçük, TCMB'nin ek likidite adımları atabileceğinin altını çizerek "Politika faizinin bankalar arası faiz oranlarına ve daha geniş finansal koşullara etkili bir şekilde yansıması için zorunlu karşılık oranlarında artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz" dedi.

İzmir'de 3 fuar aynı anda İzmir'de 3 fuar aynı anda

Ayrıca notta dolar/TL kurunun yıl sonu için 36 TL seviyelerinde olmasının beklendiği belirtilirken Merkez Bankası’nın Kasım ayına kadar faizi yüzde 50 seviyelerinde tutacağı, yıl sonunda yapacağı 2 faiz indirimiyle faizi yüzde 45 seviyelerine düşürüleceği öngörüldü.

Editör: Süper Kanal TV