Salataların vazgeçilmez lezzeti limon, sağlık açısından birçok faydaya sahip olsa da doğru şekilde tüketilmesi gereken bir meyve olarak öne çıkıyor. Bol miktarda C vitamini içeren limon, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruyan önemli bir kaynak olarak bilirken insanların en çok tükettiği gıdalar arasında yer alıyor.

BURSAAKYAD’ın yeni başkanı Fesih Temel oldu BURSAAKYAD’ın yeni başkanı Fesih Temel oldu

Kansızlığı önlemeye ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olan limon aynı zamanda kalp sağlığını da destekliyor. Ancak bu faydalardan tam anlamıyla yararlanmak için doğru miktarlarda ve doğru şekilde limonu tüketmek büyük önem taşıyor.

c-vitamini-incisi-limonun-8-faydasi-6037-1.jpg

TÜKETİRKEN MUTLAKA DİKKAT EDİN

Birçok faydası bulunan limonun aşırı tüketimi diş sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. İçerdiği asit nedeniyle limon, diş minesini zayıflatarak diş hassasiyetine ve çürüklere yol açabilir. Öte yandan fazla limon tüketimi mide sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor. Bundan kaynaklı olarak aşırı tüketimde mide yanması ve reflü gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

65cc69cd333d53a0c366affa.webp

Ayrıca limonun asidik yapısı migreni tetikleyebilir ve baş ağrısına sebep olabildiği belirtiliyor. Limon, tiramin üretimine katkıda bulunarak bu tür baş ağrılarını artırabilir. Bu nedenle limonun tüketiminde dengeli olmak ve aşırıya kaçmamak önemli bir detay olarak paylaşılıyor.

limon-saglik-acisindan-neden-o-1718014470-ayz5gz.webp

Limonun sağlık açısından pek çok faydası bulunmakla birlikte, miktarını doğru ayarlamak ve doğru şekilde tüketmek gerekiyor. Aşırıya kaçmak diş sağlığını, mideyi ve baş ağrısını olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple tüketirken miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Kaynak: kamusonhaber