Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet kanadından gelen açıklamalar sonrası KYK faiz silinmesi gündeme gelmişti. Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren KYK borç faizlerine ilişkin son dakika bir gelişme yaşandı ve Bakan Kasapoğlu önemli bir açıklama yaptı. İşte KYK borç faizlerinin silinmesine ilişkin ayrıntılar...

KYK BORÇ FAİZLERİ SİLİNDİ Mİ?

KYK borç fazilerinin silindiğini açıklayan Gençlik ve Spor Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu Öğrenim Kredisi Borçlarında Yeni Dönem Bilgilendirme Toplantısı'nda "1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcu kaldırıldı." ifadesini kullandı.

KYK borç faizleri ile ilgili konuşan Bakan Kasapoğlu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Cumhurbaşkanımız yaz başında müjdeyi paylaşmıştı. Öğrenim kredilerindeki geri ödemedeki ilave tutarın kaldırılacağı müjdesini vermişti. Meclis açılır açılmaz 1961'de yapılan bu kanun tamamen değiştirildi. Öğrenim kredisi borcu neyse geri ödeme de öyle olacak. Gençler aldıklarının üzerine ilave fark ödemeyecek. 

Bursa'da 660 bin öğrencinin karne sevinci Bursa'da 660 bin öğrencinin karne sevinci

Bu düzenlemeden kredi almaya başlayacak, kredi alan, kredileri geri ödeme dönemine geçen herkes faydalanacak. Böylece toplamda 27 milyar 15 milyon liralık bir tutar gençlerimizin omuzundan alınmış oluyor. 

Borcu vergi dairesine bildirilen borçlular için de HMB ile iletişim içindeyiz. Ödenmeyen taksitlerden endeks tutarları tahsil edilmeyecek." dedi.

KYK BORÇLARI NASIL ÖDENİR?

Bakan Kasapoğlu öğrenim kredisi yapılandırma işleminden yararlanacak öğrencilerin sorgulamalarının an itibarıyle e-devlette başladığını duyurdu.

E-DEVLETE GİRENLER ŞOK OLDULAR

Hükümetin açıklamasının ardından milyonlarca öğrenci KYK yapılandırması için sisteme girdiler. Sisteme giren yüzbinlerce öğrenci faizlerin silinmediğini aksine bir çok kişini borcunun katlanarak çoğaldığını görünce şok oldu. Duruma tepki gösterek öğrencilerin tepkileri ise gündem oldu.