Kurban Bayramı 16 Haziran ile 19 Haziran tarihleri arasında idrak edilecek. 4 gün sürecek Kurban Bayramı boyunca Diyanet İşleri Başkanlığı kurban kesme esaslarına ilişkin detayları açıkladı.

Buna göre, 81 ilde Resmi Gazete kararı yayımlandı. Bu gece yarısı yayımlanan kararda cezalar belli oldu. Kurban Bayramı'nda bunu hatayı yapanlara 11 bin 540 TL para cezası kesilecek.

Bin 44 hakim ve savcının atamaları yapıldı Bin 44 hakim ve savcının atamaları yapıldı

Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında 81 il genelinde Kurban Bayramı için uygulanacak olan kararlar belli olurken uygulamalar 81 il için geçerli olacak.

2352402-620x349.jpg

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Kurban Bayramı süresi boyunca kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, çevre temizliğine ve sağlık şartlarına uygun olarak kesmelerine yardımcı olmak için uygulanıyor.

Buna göre, 2024 yılı için uygulanacak olan kurallar ve şartlar belirlendi. Kurallarla beraber söz konusu yönetmelikte Kurban Bayramı’nda uygulanacak idari para cezaları da belli oldu.

wtsmhuzlieuztlxbikfjua.webp

BUNU YAPANA 11 BİN 540 TL CEZA

Kurban Bayramı’na ilişkin ilgili mevzuat ve kurul komisyon kararlarına aykırı hareket edenler vatandaşlara cezai işlem uygulanacak.

Buna göre, Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde aykırı faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 4 bin 810 TL idari para cezası uygulanacak.

kurban-bayrami.webp

11 BİN 540 TL CEZA ÖDEYECEKLER

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise toplu kesimler için 464 bin 585 TL ceza kesilecekken aynı hareketin konutlarda işlenmesi hâlinde kişi 11 bin 540 TL idari para cezası ödeyecek.

63ceab7a4e3fe00d9c6ad8b8.webp

Öte yandan Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimler tarafından yaptırım uygulanacak.

Hayvanlar satılırken hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunlu olup bu hükme aykırı hareket edenlere ise 2 bin 405 TL para cezası kesilecek.

asdasdasdasdasdads.jpg

Kaynak: Haber Merkezi