Türkiye'de son dönemlerde ana gündem maddesi haline gelen enflasyonla mücadele kapsamında son zamanlarda hızla artan kredi kartı harcamalarına yönelik düzenlemeler getirmeyi planlayan ekonomi yönetiminin ilerleyen günlerde somut adımlar atması bekleniyor.

"LÜKS HARCAMALARI KISITLAMAYA YÖNELİK OLMALI"

Kredi kartı kullanımında getirilecek düzenlemelere ilişkin detaylar henüz netleşmezken finans çevreleri ve uzmanlar, getirilmesi gündemde olan önlemlerin zorunlu harcamaları değil lükse kaçan  tüketimi kısıtlamaya ilişkin olması gerektiği konusunda ortak fikir belirtiyor.

Uzmanlar tarih verdi Akaryakıt fiyatlarına zam göründü Uzmanlar tarih verdi Akaryakıt fiyatlarına zam göründü

MERKEZ BANKASI BAŞKANI FATİH KARAHAN SİNYAL VERDİ

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Enflasyon Raporu toplantısında kredi kartlarıyla ilgili düzenlemelerin gerekliliğini vurguladı. Karahan, bu konuda çeşitli fikirleri olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini belirtirken, detayların ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı.

GELMESİ MUHTEMEL ÖNLEMLER NELER?

Türkiye'de kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaş ise kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin ne şekilde olacağını merak ediyor. Finans çevrelerinde dolaşan spekülasyonlara göre, gelebilecek bazı önlemler şu şekilde sıralanıyor:

  1. Karta taksit uygulamasının kaldırılması

  2. Asgari ödeme tutarlarının artırılması

  3. Kart limitlerinin düşürülmesi

  4. Kredi kartı faiz oranlarının artırılması

  5. Ödeme alışkanlığı zayıf olanlara ek önlemlerin getirilmesi

  6. Yüksek limitli harcamalara kısıtlamaların getirilmesi

  7. Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulması