Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ocak 2024 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi (KFE) verileri açıklandı.

65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım parası ödemelerine zam! Tablo ortaya çıktı 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım parası ödemelerine zam! Tablo ortaya çıktı

Kalite etkisinden arındırılmış konut fiyat değişimlerini takip eden KFE'ye göre Ocak ayında konut fiyatlarında bir önceki aya göre %2,3'lük bir artış gerçekleşti. Bu artışla birlikte KFE seviyesi 1190'a yükselmiş oldu.

YILLIK ARTIŞTA İSTANBUL GERİDE KALDI

Ocak ayında yıllık bazda konut fiyatlarında %68'lik bir artış gözlemlendi. Reel bazda ise artış %1,4 olarak gerçekleşti. Üç büyük şehir arasında yıllık artış oranlarına bakıldığında İstanbul'da %54,5, Ankara'da %85,6 ve İzmir'de %70,4'lük artış dikkat çekti. Bu verilere göre yıllık artışta İstanbul geride kalırken, Ankara ve İzmir'de daha yüksek artışlar gerçekleşti.

OCAK AYINDA EN FAZLA ARTIŞ İZMİR'DE

Ocak ayında bir önceki aya göre konut fiyatlarında İstanbul'da %1,3, Ankara'da %2,4 ve İzmir'de %2,8 artış görüldü. Aylık bazda en fazla artış İzmir'de gerçekleşti.

Editör: Süper Kanal TV