Hayat pahalılığının artması, barınma sorununu da gün yüzüne çıkarıyor. Enflasyonla birlikte ev kiralarının da ev sahipleri tarafından sürekli güncellenmek istenmesi üzerine kiracılar zor günler yaşıyor.

BirGün gazetesinden Zeliha Aslan’ın haberine göre; kiracılar ve ev sahipleri arasındaki gerginlik, şiddet olaylarına varabilecek düzeye erişti. Konuyla ilgili alınan devlet önlemleri, ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan gerginliği azaltmaya yetersiz kalabiliyor. Yüzde 25 sınırlaması ve arabuluculuk uygulamaları, ev sahiplerinin talebinin altında kalınca, çözüm ‘tahliye taahhüdünde’ bulundu.

Son 11 yılda 385 bin konut satın alan yabancılar parayı katladı! Son 11 yılda 385 bin konut satın alan yabancılar parayı katladı!

evparaa.jpg

MALİYET ARTIYOR SORUN BÜYÜYOR

Kiracılar ile ev sahiplerinin arasındaki gerginlik için öne sürülen yüzde 25 sınırlaması ve arabuluculuk uygulamalarının soruna çözüm olmayacağını söyleyen emlakçılar, inşaat maliyetlerindeki artış sürdüğü sürece sorunların da olacağını belirtiyorlar.

Ekonomik sıkıntılar yüzünden ev sahiplerinin evlerini kiraya vermek istememeleri gündeme geliyor.

p33.jpg

TAAHHÜTNAME EVSİZ BIRAKTI

Tahliye taahhütnamesiyle evsiz kalan kiracıların sayısı da artıyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencisi Ensar Yöndem, eve girerken tahliye taahhütnamesi imzaladığı için evinden olduğunu anlattı. Yöndem, ev sahibinin kendisine tahliye taahhütnamesini daha en başından imzalattığını ve kendisinin bunu bilmediğini öne sürdü. Kira artış oranında anlaşamadıklarında ev sahibinin kendisini bu şekilde evden çıkarabildiğini ifade etti.

Aynı şekilde oturduğu evi tahliye etmek zorunda kalan Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencisi olan U. Bedi, kira sözleşmesi sonrasında emlakçının karşısına tahliye taahhütnamesini çıkardığını ve itiraz etmesine rağmen “Tüm kiracılarıma imzalatıyorum başka şekilde kiracı evden hiç çıkmaz” diyerek tahliye tarihi boş olan taahhütnameyi acil ev gerektiği için imzaladığını açıkladı.

Editör: Süper Kanal TV