Yeniçağ'dan Tolga Şahin'in haberine göre, Kimlikleriyle ehliyetlerini birleştiren milyonlarca vatandaş, araç kiralama sırasında beklenmedik bir sorunla karşılaşıyor.

Beylikdüzü’nde 4 bin aileye kurban bağışı Beylikdüzü’nde 4 bin aileye kurban bağışı

Ehliyetlerini yanlarında bulundurmayan vatandaşlar, araç kiralama firmalarından eli boş dönüyor. Durumdan habersiz bir şekilde yalnızca kimlik kartıyla araç kiralamak isteyenlere hizmet veren firmalar ise 63 bin TL ceza riskiyle karşı karşıya kalıyor.

tco0ngtapuesygwndojepa.webp2017 yılında kullanıma sunulan Türkiye Cumhuriyeti yeni kimlik kartları, 2020 itibarıyla elektronik çipli versiyonlarıyla ehliyet bilgilerini de içerecek şekilde güncellendi. "Ehliyet taşımak tarih oluyor" sloganıyla duyurulan bu uygulama, milyonlarca vatandaşın kimlik ve ehliyetlerini birleştirmesini sağladı.

Ancak araç kiralama sürecinde bu durum ciddi sorunlara yol açtı. Kimliklerine entegre edilmiş ehliyet bilgileriyle araç kiralamaya giden vatandaşlar, halen fiziksel ehliyet göstermeleri gerektiği için firmalardan araç kiralayamıyor.

e6nbfd-x.jpgAraç kiralama firmaları, müşterilerinden hem kimlik hem de ehliyet göstermelerini talep etmek zorunda. Bu zorunluluğa uymayan veya durumu bilmeden entegre kimlik kartıyla araç kiralayan firmalara 63 bin TL ceza kesiliyor.

Bu konuda açıklama yapan bir araç kiralama firması yetkilisi, "Vatandaşlar haklı olarak ehliyetlerini kimliklerine entegre ettirdikleri için yanlarında taşımak istemiyor ve sadece kimlikleriyle geliyorlar. Ancak biz, yasal zorunluluk nedeniyle ehliyetlerini istemek zorundayız.

Ehliyet bilgilerinin ve görsellerinin yer almadığı kiralama belgeleri tespit edilirse, bize 63 bin TL ceza kesiliyor. Bu durumda hem vatandaş hem de biz mağdur oluyoruz. Bu sorunun acilen çözülmesi gerekiyor, böylece kimse mağdur olmaz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeniçağ