Eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçim sonrasında katıldığı televizyonda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

KRT TV'de açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Sayın Akşener'in masadan kalkma ve dönme gerekçelerini bilmiyorum, bir gün uygun ortam olduğunda ilk sorum bu olacak" şeklinde konuştu.

"BİZİM PARTİDE DAYATMA OLMAZ"

2023 yılındaki cumhurbaşkanlığı adaylığı süreciyle ilgili Kılıçdaroğlu "'Aday olacaksın', 'Mutlaka aday olmalı' diyorlardı. Daha önce de iki kez cumhurbaşkanlığı seçimi oldu ve ben aday olmadım. Kimse de o dönem sen aday ol demedi. Bizim partide dayatma olmaz. Altılı masada da bunlar konuşuldu. Biz orada kararları oy birliği ile alıyorduk. Başlangıçta hiç adaylık konuşmadık. Bu bana söylendi. 'Adaylığınızı şimdiden açıklayalım' dediler. 'Hayır' dedim. Karşı taraf seçimde hiçbir şey yapmadı ama hep biz suçlandık? Benim adaylığımı parti, MYK, PM istedi. Olduk. Bireysel Özgür bey demek doğru değil. Biz MYK toplantısı yapıyoruz. O dönem yayınlanan bütün anketlere bakın" dedi.

"BİR GÜN UYGUN ORTAM OLUR İLK SORUM BU OLACAK"

İYİ Parti eski Genel Başkanı Meral Akşener'in masadan kalkmasına ilişkin Kılıçdaroğlu "Sayın Akşener'in hangi gerekçe ile masadan kalktığını ve döndüğünü bilmiyorum. Bir gün uygun ortam olur ilk sorum bu olacak. O kadar zor koşullarda mücadele verdik ki. Yorum yapıyorsan o günün atmosferine bakacaksın. Bir akıl tutulması var. Benim bildiğim gazetecilik böyle değil. Araştırır, bakar. Hiçbir ayrıntıya girilmeden, doğrudan doğruya Kılıçdaroğlu'na nasıl saldırırız, nasıl eleştiririz. O günkü anketlerde ben önde çıkıyorum, bugünkü anketlerde başkası önde çıkıyor. E o gün neden söylemediniz?" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı

"EN BÜYÜK DEĞİŞİMİ BEN YAPTIM"

CHP'deki en büyük değişimi kendisinin yaptığını belirten Kılıçdaroğlu "Partideki en büyük değişimi yapan lider benim. Bugüne kadar siyasi partilerin unuttuğu birçok insanla ben yan yana geldim. Çöp toplayıcılarıyla, apartman görevlileri ile, ev temizliğine giden kadınların yanında kim vardı? Biz halkçılaştık. Toplumun her kesimi ile bağlantı kurduk. Erdoğan 'Ey Kılıçdaroğlu siz Sivas'ın ötesine geçemezsiniz' diyordu. Geçtik. İlahiyatçılarla, polislerle bir araya geldim. Bunları yaparken siz neredeydiniz? Hayatı boyunca CHP'ye oy vermemiş toplumun saygın kesimlerinden insanlar var. 250'ye yakın toplantı yaptım onlarla. O kadar yanlış bir algı vardı ki CHP ile ilgili. CHP sağcılaşmadı, halkçılaştı. Biz toplumun yoksul kesimlerine gitmezsek ve sorunlarını nasıl çözeceğimizi anlatmazsak sizin iktidar olma şansınız yoktur zaten" diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi