Araştırmamıza katılan taraftarların dağılımında %37’si Galatasaray’lı, %33’ü Fenerbahçe’li ve %20’si Beşiktaş’lı. Anadolu kulüplerimizden en çok katılım gösteren taraftarlar ise %4 ile Trabzonspor oldu. Geriye kalan %6’lık taraftar ise diğer takımları destekleyenlerden oluştu.

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/image-2-1024x626.png

Şampiyonluk yarışında favoriler şaşırtmadı!

2023-2024 futbol sezonunun başlamasına sayılı günler kala takımlar transfer için yarışırken aynı heyecan taraftarları da sarmış durumda. Peki, katılımcıların önümüzdeki sezonda en büyük şampiyonluk adayı kim oldu?

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/image-3-1024x634.png

Geçen sezonu şampiyon tamamlayan Galatasaray, bu sene de katılımcıların en büyük favorisi konumunda. Katılımcıların %43'ü Galatasaray'ı favori görürken, %31'i ise sezona teknik direktör değişikliği ile başlayan Fenerbahçe'yi öne çıkardı. %20’lik oranıyla ise Beşiktaş 3. favori konumunda.

Bu soruya verilen cevapları daha detaylı incelediğimizde, tuttuğumuz takımlara olan sevgimizin ne derece büyük olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların %84’ü takımının durumu ne olursa olsun sezon sonunda şampiyonluk kupasını kaldıracağını düşünüyor. Sevdiği takımı her zaman şampiyon gören katılımcıları hariç tutarak kalan kişilerin tahminlerine baktığımızda, Galatasaray %49’luk oranla şampiyonluk yarışında öne çıkıyor. Fenerbahçe %21 ile Galatasaray’ı takip ederken, Beşiktaş %19 ile 3. favori görülüyor.

Küme düşmeye en yakın adaylar!

Sezon başı itibariyle katılımcıların %33’ü ligin yeni ekibi Pendikspor'un küme düşmeye en yakın aday olduğunu belirtirken, %10’u ise Hatayspor’un ligde tutunamayacağını belirtiyor. %9’luk oy oranıyla 3. aday ise İstanbulspor oldu.

Bu sonuçlar, lige yeni yükselen takımların başarılı olma ihtimalinin kamuoyu gözünde daha az olduğunu gösteriyor.

En başarılı teknik direktör kim olur?

Katılımcıların, önümüzdeki sezon en başarılı teknik direktör tahminlerini incelediğimizde ilginç sonuçlar ortaya çıktı!

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/OkanBuruk.png

Galatasaray ile birlikte geçen sezon şampiyonluğa ulaşan Okan Buruk %32’lik oy oranıyla katılımcıların en büyük adayı durumunda. Şenol Güneş %24’lük oranıyla 2. sırayı alırken, Fenerbahçe'nin yeni çalıştırıcısı İsmail Kartal, %19 ile 3. sırada.

Türk futbolunun seyir kalitesi beğeniliyor mu?

Her 10 kişiden 4’ü ligimizdeki futbolun kalitesini beğeniyor. 3’ü ise futbolumuzu yeterli görmezken, geriye kalan katılımcılar ortalama bir seyir zevkimiz olduğunu düşünüyor.

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/image-4-1024x614.png

Transfer dedikoduları heyecanlandırıyor!

Süper Lig, 3 ay aranın ardından 11 Ağustos Cuma akşamı nihayet başlayacak. Fakat bu 3 aylık arada gördük ki futbol sezonuna ara verildiğinde bile kulüpler arasındaki yarış hız kesmiyor. Sezon başı itibariyle hangi takımın daha fazla transfere ihtiyacı olduğunu taraftarlara sorduk.

Geçen sezon ligde 2. olarak beklentilerin gerisinde kalan Fenerbahçe %33’lük oranıyla en çok transfer ihtiyacı olan takım olarak görülüyor. Beşiktaş %19, Galatasaray %8’lik oranlarıyla Fenerbahçe’yi takip ediyor. Bu kulüplerin bütçeleri itibariyle daha fazla transfer yapması olağan duruyor. Fakat hem UEFA’nın hem de Türkiye Futbol Federasyonu’nun koyduğu finansal kurallar ve son 2 senedeki döviz artışları nedeniyle transfer sezonu görülen ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşmeyebilir.

Yabancı sınırı kaç olmalı?

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alınan karar ile yabancı sınırı konusu tekrar gündeme geldi. Federasyon kararı gereği bir takımda sahaya çıkabilecek yabancı sayısı 8’e düşürüldü. Mevcut durumda her takımın kadrosunda 14 yabancı futbolcu bulunabiliyorken bu karar kulüplerin oldukça tepkisini çekti. Biz de kamuoyunun bu konuda ne düşündüğünü sorduk.

Katılımcılara bir takımda kaç yabancı olması gerektiğini sorduğumuzda verilen cevapların ortalaması 9 yabancı olarak dikkat çekiyor. Bu sonuç da federasyonun kararını destekler nitelikte. Yabancı sayısının sınırsız olması gerektiğini belirtenlerin oranı %15 olurken, %1’lik kesim ise takımlarda hiç yabancı oyuncu bulunmasını istemiyor.

Ligimizin seviyesini nasıl yükseltebiliriz?

Uzun yıllardır Avrupa’da başarıya hasret kaldığımız bu dönemlerde, kamuoyunda ligimizin kalitesi tartışılacak duruma geldi. Çoğu zaman Avrupa Liglerinde oynanan futbolu gıptayla izlediğimiz ise acı bir gerçek. Biz de katılımcılara bu liglerin seviyesine yükselmemiz için en önemli etkenlerin neler olduğunu sorduk.

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/Altyapi.png

Katılımcıların %41’i altyapının gelişmesi gerektiğini ifade etti. %15’i ise bir futbol sistemi üzerinde istikrar yakalanması gerektiğini düşünüyor. Kaliteli transferler yapılarak kadro planlanması yapılması gerektiğini düşünenlerin oranı ise %14. Umuyoruz ki futbol iklimimiz kısa zamanda hak ettiği değere ulaşır. 🙂

Döviz kurundaki artışların futbola etkisi!

2021 yılı son çeyreğinde başlayan kur dalgalanması günlük hayatımızı olduğu gibi, futbol ekonomisini de oldukça etkiledi. Özellikle de transfer işlemlerinin Euro üzerinde yapılması ve kulüplerin Euro üzerinden borcu olması gelecek adına oldukça endişe verici.

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/doviz.png

Her 4 kişiden 3’ü döviz kurundaki artışların, futbol kulüplerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Sence dövizdeki bu değişimler, yerli futbolcunun ve altyapının ön plana çıkabilmesi için önemli bir fırsat olabilir mi?

3 Büyükler kayrılıyor mu?

Türkiye Futbol liglerinin kuruluşundan itibaren, daima 1. lig’de yer alan ve 3 büyükler olarak adlandırılan, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın taraftar kitlesi oldukça fazla. Bu nedenle, bu takımların medyada diğer takımlara göre daha fazla göz önünde olması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Fakat bu ön plana çıkarılma durumu diğer futbol kulüpleri için haksız rekabete yol açıyor mu?

Manchester United Galatasaray maçını şifresiz izleyebileceksiniz: Kanallar belli oldu! Manchester United Galatasaray maçını şifresiz izleyebileceksiniz: Kanallar belli oldu!

Katılımcılara, 3 büyükler dışındaki takımların medyada daha az yer bulmasının adil olup olmadığını sorduğumuzda cevaplar bir hayli ilginç çıktı. Katılımcıların büyük çoğunluğu 3 büyüklerin taraftarı olmasına rağmen, medyada yer alma paylarını adil bulmayanların oranı %82 olurken, yalnızca %18’i bu durumu adil bulduğunu belirtti.

Anadolu takımlarından birini destekler misin?

Türkiye’de futbol ortamının değişip daha iyiye gidebilmesi için futbolun tüm paydaşlarının elinden geleni yapması gerekiyor. Futbolun en büyük paydaşı ise hiç kuşkusuz taraftarlar. Peki, taraftarlar Türkiye’de futbol ortamının değişmesi için 1 sezonluğuna bile olsa Anadolu takımlarını desteklemeye sıcak bakıyor mu?

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/image-5-1024x599.png

Her 10 kişiden 7’si Anadolu takımlarından birini desteklemeyi kabul ediyor. 3’ü ise tuttuğu takımdan başkasını desteklemeyeceğini ifade ediyor.

Takımların bütçesinin aynı olmasını ister miyiz?

Katılımcılara daha fazla rekabet için tüm takımların sezonluk bütçelerinin aynı olması hakkında düşüncelerini sorduk. Katılımcıların %48’i, tüm takımların aynı bütçede olması gerektiğini düşünürken, her takımın kendi oluşturduğu bütçeyle hareket edebilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı ise %52.

Şikenin cezası ne olmalı?

3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan şike süreci, üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen günümüzde bile gündemini koruyor.

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/sike.png

Katılımcılara, “Eğer bir müsabakada şike tespit edilirse; şikeye karışan her 2 takım da küme düşürülmeli mi?” sorusunu yönelttik. Her 10 kişiden 9’u takımların küme düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Her 10 kişiden 8’i ise şikeye karışan futbolcuların profesyonel futbol kariyerinin bitirilmesi gerektiğini savunuyor. Bu sonuçlar da ülkemizdeki futbolseverlerin, şikeye karşı pek fazla tahammülünün kalmadığını gösteriyor.

Tarihin en iyi futbolcusu kim?

Futbol tarihi boyunca her dönemde kendine hayran bırakan futbolcular çıktı. Kendi dönemlerinin en iyileri olan futbolcuları, farklı dönemin en iyileri ile kıyaslamak oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/Ronaldo.png

Katılımcıların %35’ine göre tarihin en iyi futbolcusu Cristiano Ronaldo olurken, %19’luk oranıyla Messi 2. sırada yer aldı. Pele %19 ve Maradona %17'lik oranlarıyla diğer öne çıkan futbolcular oldu.

Türk futbol tarihinin en iyi futbolcusu kim?

Dünya futbol tarihinde öne çıkan futbolcuları değerlendirmişken, Türk futbolu için de kendine hayran bırakan yıldızları anmadan geçmek olmazdı! Peki, ülkemizin futbol tarihinin en değerli oyuncuları nasıl sıralandı.

Katılımcıların %23’ü Galatasaray’ın efsane kaptanı ve “Taçsız Kral” lakaplı Metin Oktay’ın Türk futbol tarihinin en iyi futbolcusu olduğunu düşünüyor. %14’ü Beşiktaş'ın efsanesi Sergen Yalçın ismini verirken, Fenerbahçe’nin unutulmaz kaptanı Lefter Küçükandonyadis ise %10 ile 3. sırayı aldı.

Ligimizde yabancı hakem olmalı mı?

Hemen hemen her sezon tüm taraftarların ortak yakındığı en önemli konu Türk hakemler. Peki, gerçekten hakemlerimiz yetersiz mi? Yoksa taraftarlık duygumuz, gerçeği görmemize bir engel mi?

Son dönemlerde gündemde olan yabancı hakem konusunda katılımcılarımıza ne düşündüklerini sorduk.

https://blog.benderimki.com/wp-content/uploads/2023/07/image-6-1024x709.png

Katılımcıların %44'ü yabancı hakem konusuna olumlu yaklaşıyor. %31’i hakemlerin yerli veya yabancı olmasının bir fark yaratmayacağı görüşünde, %25’i ise yabancı hakemlerin ligimizde görev almasını istemiyor.

Arda Güler'in Real Madrid transferi mantıklı mı?

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe formasıyla harikalar yaratan 18 yaşındaki süper star adayımız Arda Güler, bu yaz dünya devi Real Madrid'e transfer oldu. Bu transfer karşılığında Fenerbahçe 30 Milyon Euro bonservis ücreti kazandı. Peki, zamanlama olarak Arda Güler'in transferi mantıklı mı?

Katılımcıların %70'i Arda'nın Real Madrid transferinin çok doğru bir hamle olduğunu düşünürken, %13'ü ise 1 yıl daha Fenerbahçe'de kalıp sonra Avrupa'ya gitmesi gerektiğini düşünüyor. %9'luk kitlenin düşüncesi ise Avrupa'ya gitmesini doğru bulurken daha fazla süre oyunda kalabileceği farklı bir takıma gitmeli yönünde oldu.

Arda Güler, Türk Futbol tarihinin en iyi futbolcusu olacak mı?

Her 4 kişiden 3'ü, henüz kariyerinin başında olan Arda Güler'in Türk Futbol tarihinin en iyi futbolcusu olacağını düşünüyor.

Erken yaşta bizleri fazlasıyla gururlandıran Arda Güler'e yeni kariyerinde başarılar diliyoruz. Umuyoruz ki ülkemizden Arda gibi daha nice yetenekler çıkar.