Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 1 gram altı altın üretiminin yasaklanması sonrası merak edilenleri cevapladı. Peki, elinde 1 gram altı altın olacaklar ne yapacak? 1 gram altı altını olacaklar satabilecek mi? İşte 1 gram altı altın kararı hakkında merak edilenlerin detaylı cevapları… 

ARTIK PİYASADA 1 GRAM ALTI ALTIN ÜRETİLMEYECEK

Geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanlığı altın üretimi hakkında yeni bir genelge yayımladı. İlan edilen genelgeye göre, rafineriler tarafından en az 1 gram altın en fazla 100 gram altın üretilebilecek. 1 gram altı altın artık üretilemeycek. Gümüşler ise asgari 50 gram, azami 500 gram ağırlığında üretilebilecek.

ELİMDE 1 GRAM ALTI ALTIN VAR NE OLACAK?

Bakanlığın bu kararı elinde 1 gram altı altını bulanan vatandaşları bir anlamda telaşlandırdı. Vatandaşlar elimde 1 gram altı altın var ne olacak diye sormaya başladı.  Altın yorumları ile öne çıkan Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise vatandaşın 1 gram altı altın kararıyla ilgili en çok sorulan soruları cevaplarını verdi.

1 GRAM ALTI ALTIN KARARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULARIN CEVAPLARI

İslam Memiş 1 gram altı altın kararı hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını şöyle verdi;

“Hazine ve Maliye Bakanlığı geçtiğimiz gün altın konusunda yayımladığı genelgeler dolayısıyla merak edilen soruları şöyle cevaplayabilirim:

1- Elimde 0,50-0,25 altınlarım var, mağdur olur muyum, satabilecek miyim?

- Genelge yayımlanmadan önce üretilen 0,25-0,50 gramların bozdurulmasında sorun yok.

2- Kota uygulaması fiyatları yükseltir mi?

- Evet, fiyat farklılığı, makas aralığı ve işçilik olarak farklı fiyatlara neden olabilir.

3- Artık 0,25-0,50 gram bulamayacak mıyız?

- Üretim olmayacağından dolayı piyasada dolaşanlar ancak olabilir.

4- Nelere dikkat etmeliyim?

Ek MTV için kritik gün: Ödenen paralar geri alınabilecek mi? Ek MTV için kritik gün: Ödenen paralar geri alınabilecek mi?

- Altın konusunda yayımlanan genelgeler, internet dolandırıcılığını artırabilir. İnternetten yüksek fiyata almamanızı, üretim olmayacağından sürekli olacak sözlerine itibar etmemenizi öneririm.
Öte yandan İslam Memiş dün yaptığı açıklamada alınan kararın vatandaşları mağdur edeceğini söyleyerek kararın gözden geçirilmesi gerektiğini savunmuştu.