Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücrete ara zam yapılmayacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Gültepe, bu konuda kendisinin de Bakan Işıkhan ile aynı görüşte olduğunu belirterek, "Ara zam olursa eski sarmala döneriz" dedi.

“AŞIRI ZAM YAPANLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Maliyetlerdeki yükselişi gerekçe göstererek ürünlere aşırı zamlar yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Gültepe, fırsatçılığın engellenmesi ve maliyetlerin düşmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

SSK Bağ-Kur ve memur emekli maaş zammı belli oldu SSK Bağ-Kur ve memur emekli maaş zammı belli oldu

mustafa-gultepe-2056651.jpg

TİM Başkanı Mustafa Gültepe

“ARA ZAM OLURSA ESKİ SARMALA DÖNERİZ”

Gültepe, “Enflasyonu körüklenmesine neden olan en büyük etkenlerden biri de maliyetler. Girdi maliyetlerini fırsat bilenler aşırı zamlar yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de kaydettiği gibi enflasyon mayıs ve haziranda zirve yapacak. Ancak ardından düşüşe geçecek. Önemli olan girdi maliyetlerini kontrol altına almak ve enflasyon beklentilerini aşağıya doğru çekmek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da bu konuda açıklama yaptı. Ara zam olursa eski sarmala döneriz. Hep birlikte 2-3 aylık bir bedel ödeyerek bu sarmaldan kurtulmamız lazım." ifadelerini kullandı.

“DÖVİZİN ÜRETİCİ FİYATLARI NE KADAR YÜKSELMİŞSE O KADAR YÜKSELMESİ GEREKİYOR”

Son 1 yıldır stabil bir seyre sahip olan döviz kurları hakkında da açıklamalarda bulunan Gültepe, şu şekilde konuştu:

“Dövizin eksi 1 değil, üretici fiyatları ne kadar yükselmişse o kadar yükselmesi gerekiyor. Enflasyonun yüzde 6 ila yüzde 7 arttığı noktada kurun eksi 1 olması sürdürülebilir bir durum değil. Bu kurun artmasını istediğimiz anlamına gelmiyor. Ancak sürdürülebilirlik için doğru oranın bu olması lazım.”

Kaynak: Bloomberg HT