Ülkemizi derinden sarsan Düzce depreminin ardından bölgede okullar tatil edildi. İnegöl’de ikamet eden ve üniversite öğrenimi için Düzce Konuralp’de bulunan Aleyna Turhan, okulların tatil edilmesi ile birlikte memleketi İnegöl’e döndü.

Deprem gecesi yaşadığı anları gazetemiz için anlatan Turhan, binalardaki dağılma nedeni ile ciddi anlamda etkilendiklerini belirtti.

Depremin etkisiyle yolda oluşan yarıklara araçlar düştü Depremin etkisiyle yolda oluşan yarıklara araçlar düştü

AYAKTA DURMAKTA ZORLANIYORDUK
Deprem gecesini anlatan Turhan, şu ifadeleri kullandı: “Düzce Üniversitesi’nde okuyorum. KYK Kız yurdunda kalıyorum. 3 kişi kaldığımız odada sarsıntı ile uyandık. İlk olarak ne olduğunu anlamadık. Daha sonra dolapların kapıları açılıp kapanmaya başladı. Arkadaşım deprem olduğunu söyledi ve dışarı çıkmaya çalıştık. Ayakta durmakta zorlanıyorduk. 15 saniye sarsıntının durmasını bekledik. Biz 4. katta kalıyoruz. Sarsıntı devan ederken aşağı iniyorduk ve duvarların çatladığını, asansörün düştüğünü ve asansör duvarlarının yıkıldığını gördük. Üzerimiz çok inceydi ve hava çok soğuktu. Yurdun güvenlik görevlileri üşümememiz için ateş yaktılar. Bu da yetersiz geldi. Daha sonra güvenlik görevlileri üşümememiz için bizlere nevresimler verdi. Saat sabaha karşı 7’ye kadar o nevresimlerle durduk. Yakılan ateşin başında birçok öğrenci olduğu için herkes tam anlamı ile ısınamıyordu. Daha sonra üniversitede yemek dağıtıldığını ve spor salonunun açıldığını söylediler. Tabi bu arada hem açıkmış hem de çok susamıştık. Daha sonra spor salonuna gittik, spor salonu açılmıştı ama su ve yemek yoktu”

BİZİ ÇOK ETKİLEDİ
Sözlerini sürdüren Turhan, “Sabah 7’de otobüslerin hareket saati ile şehir merkezine gittik, yemek yemek için. Elektrik olmadığı için kafe ve restoranlarda yemek servisi yoktu. Daha sonra Kızılay’ın çorba dağıttığı alana giderek çorba içtik. Merkeze indiğimizde gördüğümüz dükkân, aktarlardan çiçekçilere kadar hepsi aşırı kötü durumdaydı. Her yer dağılmıştı. Bu bizi çok etkiledi. Saat 9’a kadar şehir merkezinde bulunduk. 11-12 gibi yurda geri döndük. Okulların 10 gün tatil edildiği, yurtlardan da 10 günlük özel izin sayılacağını öğrendik. Daha sonra bilet almaya çalıştık. Çünkü otobüsler dolmuş, herkes gitmek istemiş. Bilet bulup İnegöl’e döndük” ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.