İnegöl Posof Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde düzenlenen programa, Dernek Başkanı Mahsuni Canbay, Emekli Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Kurt, Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, Bursa Büyük Şehir Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, Bursa Ardahan Dernekler Federasyon Başkanı Zekayi Aydın ve İnegöl’de yaşayan Posoflular yoğun katılım gösterdi.

Düzenlenen vefa gecesi ile alakalı açıklamalarda bulunan İnegöl Posof Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mahsuni Canbay şu ifadeleri kullandı;

POSOFLULAR VEFALIDIR

“1990-1992 yılları arasında Posof ilçemizde kaymakamlık yapan ve bölge insanı tarafından taktir toplayan Ahmet Kurt için İnegöl’de yaşayan Posoflularla beraber vefa gecesi ve söyleşi programı düzenledik. Sağ olsun hemşerilerimiz programımıza yoğun bir katılım gösterdiler. Posoflular kendilerine yapılan hizmeti gören vefalı bir topluluktur. Biz de bugün bu vefa örneğini hemşerilerimiz ile birlikte göstermiş bulunuyoruz. İnegöl'de 35 bin nüfusa yakın hemşerimiz; şehrimizin gelişimine ve büyümesine büyük ölçekte katkı sağlayorlar. İnegöl’de yaşayan Posoflular olarak gerek hemşerilerimiz gerek diğer sivil toplum kuruluşlarıyla, birlik-beraberlik içerisinde şehrimize değer katmaya, üretmeye ve kültürler arası etkileşimi arttırmaya gayret gösteriyoruz. Huzur barış ve güven içerisinde yaşadığımız İnegöl’e hizmet eden tüm yöneticilerimize, STK'larımıza kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Posoflunun çalışkanlığı samimiyeti ve yurttaşlığına vurgu yapan Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ise konuşmaısnda Posofluların İnegöl’e göç ederek bulundukları ilçeyi sahiplendikleri gibi Posof’u da garip bırakmadıklrını ve kilometrelerce öteye yatırımlarını götürdüklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turgay Yel ise; Posoflunun 902lı yıllardan bu yana inegölde kardeşçe yaşadığına vurgu yaparak geceye katılanlara teşekkür etti.

İNEGÖL POSOF KARDEŞTİR

Programından dolayı geceye katılamayan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın selamını ileterek söze başlayan Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger ise; İnegöl ile Posof’un kardeş şehir olduğunu ifade ederek bu kardeşliğin ileelebt devam edeceğini belirtti.

KİTAP TANITIMI YAPILDI

İnegöl'de karla karışık yağmur etkili oluyor İnegöl'de karla karışık yağmur etkili oluyor

Yöresel yiyeceklerin ikram edildiği gecede, kaymakamlığı dönemindeki olaylardan bahseden Bursa Eski Vali Yardımcısı Ahmet Kurt ise Posof’ta görevi sırasındaki anılarını ve yöre halkıyla geçen diyalogları ile yaptığı icraatları paylaştı. Saddam lakabının nasıl takıldığını da anlatan Dr.Ahmet Kurt, kaymakamlık çalışanı bir Posoflu’yla bir diyaloğu sonrası takıldığını ve yöre halkının yaptığı hizmetlerden dolayı bu lakapla kendini sevdiğini iletti. Program Dr.Ahmet Kurt'un kendi yazmış olduğu kitabının tanıtımı ve aşık kültürünün yaşatılması için yöresel aşıkların deyişleri/ezgileriyle son buldu.