İnegöl Kurşunlu Mahallesinde bulunan Kurşunlu İmam Hatip okulun öğretmen, öğrenci yok okul müdürü var Konuyu gündeme taşıyan Eğitim-İş Şube Başkanı Yeliz Toy'un iddiaları doğru mu? Bir çok haber sitesi konuyu Toy'un yaptığı açıklamayla gündeme taşıdı.  

Eğitim-İş Şube Başkanı Yeliz Toy yaptığı açıklamada şunları söyledi. çok sayıda öğretmen ve okul yöneticisi ihtiyacı olan Bursa’da bir okul müdürünün 1 yıl boyunca boş okulda yöneticiliğe devam etmesinin izah edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Bursa ‘nın Türkiye’ de en çok derslik ihtiyacı olan iller arasında en üst sıralarda yer aldığına dikkat çeken Toy, “Kalabalık sınıflar nedeniyle acil 5 bin derslik ihtiyacı olduğu gerçeği ortadayken bir okul binasının boş olarak bekletilmesi açık bir şekilde kamu kaynaklarını verimsiz harcamak ve görevi kötüye kullanmaktır. Bir yandan sözde tasarruf tedbirleri açıklanırken diğer yandan kamu binalarında ve kamu görevlilerinde yaşanan bu israf büyük bir çelişkidir. Tercih edilmediği halde boş bir şekilde öğrenci bekleyen bu İmam Hatip binası acilen dönüştürülerek okul bekleyen öğrencilerin kullanımına açılmalıdır” dedi.

İnegöl'de gençlerin kavgasında kan aktı İnegöl'de gençlerin kavgasında kan aktı

“İŞTE LAİK EĞİTİMDEN VAZGEÇMENİN BEDELİ”…

Acil derslik ihtiyacının her geçen gün arttığı Bursa’da yeni derslikler yapmaktan uzak yöneticilerin, bir eğitim binasının atıl vaziyette kalmasına göz yumduğunu kaydeden Toy, “Bu durum, yalnızca işbilmezlik ve planlama hatasıyla açıklanamaz. Devletin tüm olanaklarının seferber edildiği bu okullar, eğitim sisteminin kara deliğine dönüşmüştür. Normal şartlarda öğrencisi ve öğretmeni bulunmadığı için kapatılacak olan bir okul, ‘imam hatip’ okulu olduğu için mi kapatılmıyor? Bugün okullar, asıl varolma nedenleri olan öğrencilerini kaybederken, boş sıralar arasında yalnız müdürler dolaşıyor. İşte laik eğitimden vazgeçmenin bedeli bu tablodadır. Ülkeyi geleceğe taşıyacak olan zihinler kaderine terk edilirken sessiz kalamayız. Gereksinim ve talep kriterlerine aldırmadan açılan, ancak başarı oranı yükseltilemeyen ihtiyaç ve talep fazlası imam hatip okulları bir an önce diğer okul türlerine dönüştürülmeli; nitelikli, bilimsel eğitim öğrencilerimizle, atama bekleyen öğretmenlerimiz de öğrencilerine kavuşturulmalıdır” dedi.

KONUNUN ASLI NEDİR PEKİ!

Konunun medyada haber olmasıyla birlikte yaptığımız araştırmada konunun çok farklı olduğu ortaya çıktı. Okula yeterince öğrenci başvuruda bulunmaması nedeniyle okulun kapatılması için bakanlığa bilgi verildiği ancak bakanlıktan kapatılmasıyla ilgili henüz bilgi gelmediğinden dolayı okuldaki tabelanın indirilmediği öğrenildi. Ayrıca okul müdürünün kadrosunun bu okulda olduğu fakat müdürün mesleki eğitim müdürlüğüne görevlendirildi bu okulda olmadığı ortaya çıktı. Okulun boş olmadığı ve yanında bulun Cumhuriyet Ortaokulunda okuyan öğrenciler tarafından derslik olarak kullanıldığı öğrenildi. Bakanlık tarafından kapatma işlemlerinin yapılmasıyla bu okul yanında bulunan Cumhuriyet ortaokuluna dahil edilerek derslik olarak öğrenciler tarafından kullanılacak. 

Kaynak: Haber Merkezi