Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan detaylara göre KDV kaçakçılıklarını önlemek adına yeni önlemlere hız verildi. Bu önlemlerden en dikkat çekeni ihbar sistemi oldu.

Vergiden kaçmak isteyen işletmeler, düşük KDV’li olan ürünlerinin üzerinden fiş keserek usulsüzlük yapıyor. Bunun farkında olan Bakanlık, kayıt dışı ekonomik faaliyetlere karşı adımını attı. Denetimlerin artırılacağının duyurusu yapıldı.

Vatandaşlar da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın denetim sürecine vatandaşlar da dahil edildi. Vatandaşların üzerine düşen vergi kısmı ise KDV’den kaçıran işletmeleri ihbar etmek olarak belirlendi. Bakanlık, işletme ihbarında bulunan vatandaşlara para vereceği bir ödenek belirledi.

para-para-2.jpg

Kara listede olanlar dikkat: Borcu olanlara af geliyor Kara listede olanlar dikkat: Borcu olanlara af geliyor

İŞLETMELERİN OYUNU BOZULACAK

Birçok işletmenin Katma Değer Vergisi (KDV) üzerinden yaptığı planları bozmak isteyen Bakanlık, vergi kaçıran işletmeler için vatandaşlara ödeme yapmayı kararlaştırdı. İşletmeler, KDV’si düşük ürünler üzerinden pahalı ürünlerine fiş keserek daha az vergi ödemesi gerçekleştiren işletmelerden çıkan kaçaklar, toplam olarak hazinede büyük bir deliğin açılmasına neden oluyor. Örneğin bir pastane, fiyatı daha yüksek olan tatlılar için ekmek fişi keserek vergiden kaçırabiliyor.

para-486sdfgjh.jpg

KDV oranları hijyen ürünlerinde yüzde 8’den 20’ye çıkmış, tütün, benzin, alkol ve elektronik cihazlar gibi ürünlerin KDV’leri ise yüzde 20 şeklinde belirlenerek yansıtılmaya başlamıştı.

Vergi artışları vatandaşı zorlamayı sürdürürken vergi kaçakçılığı da artmaya başladı. Bakanlık da bu sebeple harekete geçme kararı aldı ve denetimlerini sıklaştırdı. Öte yandan vergi kaçakçılığıyla mücadele etmek için yeni uygulamalarını da başlattı ve vatandaşlar için ihbarda ödeme sistemi geliştirdi.

p6756.jpg

İKRAM EDEN VATANDAŞA İKİ AŞAMALI İKRAMİYE ÖDENECEK

Vergi kaçakçılığı artmışken, vergiden kaçıran ve kayba neden olan işletmeleri bildiren vatandaşlara için ihbar ikramiyesi ödenecek. Yapılacak ödemelerin detayları da ortaya çıktı. İhbar eden vatandaşların alacağı ikramiye, vergi ve vergi ziyai cezasının yüzde 10’u üzerinden hesaplanacak; bir kısmı ihbar eden kişiye nakit şekilde olarak ödenecek, tutarın geri kalan kısmı vergi kaçağından tahsil edilen miktarla birlikte verilecek.

Kaynak: Haber Merkezi