Miraç Kandili nedir? Miraç Kandili anlamı, önemi ve fazileti nedir? Miraç Kandili nedir? Miraç Kandili anlamı, önemi ve fazileti nedir?

15 Mart’tan itibaren başlayan av yasağı 15 Haziran 2023 tarihine kadar sürecek. Yasak ile ilgili  İnegöl Amatör-Sportif Olta Balıkçıları Derneği (İNOBDER) Başkanı Engin AKTAY “ İlimiz sınırları erisinde su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir olarak kullanılması amacıyla, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna istinaden çıkarılan 5/1 ve 5/2 numaralı tebliğe göre dere vb. iç sularımızda, 15 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında Sazan, Yayın, Siraz, Kadife, Tatlısu Kefali ve diğer türlerin avcılığı, nakli ve satılması yasaktır. Belirtilen balık türlerinden Tatlısu Kefali sadece akarsularda avlanılması serbesttir”  açıklamasında bulundu.

Söz konusu av yasakları, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak iç su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması, iç su balıklarının üreme dönemleri dikkate alınarak düzenlendiğini söyleyen Engin AKTAY  “Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstererek yasaklara uymaları, uymayanları ise İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize, Jandarma ve Emniyet Teşkilatlarına bildirmeleri önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca 1 Mart 2022 den itibaren av yasağı sona eren Doğal Alabalık türleri avcılığına da değinen başkan “Bölgemizde Orman içi sularımızın prensesi olan kırmızı benekli doğal alabalık avlanma limiti en az 25 cm. olup, kişi başı en fazla 3 adettir ve her türlü canlı yem ile avlanılması yasaktır. Son yıllarda popülasyonu gittikçe azalan bu balık türünün korunması ve kollanması için kurallara uyulması son derece önemlidir” dedi.