GS hesabınızda yeterli miktar bulunmadığı bir dönemde bakiyeniz yetersiz olduğu halde köprü ve otoyol geçişi yaptıysanız başınıza geleceklere hazır olmalısınız. Çünkü HGS cezalarında faiz uygulanmıyor ceza 4'le çarpılıyor. Eğer bakiyeniz yetersizse veya ödemeyi unuttuysanız geçişten sonraki 15 günlük süreyi aştığınızda cezanız kesiliyor. Basit bir ihmal nedeni ile oluşan bu ceza, geçiş ücretinin 4 katına çıkmasına neden oluyor.

para3.jpg

BU CEZALARI İPTAL ETTİREBİLİRSİNİZ

Ceza şikayetlerinin artması üzerin avukat Bilal Yavuz, HGS hesabında yeterli bakiye bulunmaması nedeni ile verilen cezaları ve icra yoluyla tahsil edilmeye çalışılan cezaları iptal ettirmenin yolunu anlattı.

9 günlük bayram tatili nedeni ile milyonlarca kişi kendi araçları ile tatil yolunu tuttu. Ancak birçok vatandaş HGS yenilemeyi unuttu ve geri dönüş şansı da bulamayarak yoluna devam etti. Avukat Bilal Yavuz bakiyeniz yetersiz şekilde köprü ve otoyoldan geçen vatandaşları öncelikler sonrasındaki 15 günlük süreci aşmamaları gerektiğini hatırlattı.

hgs.webp

4 KATI CEZA ÖDEYEYEBİLİRSİNİZ

Avukat Bilal Yavuz, yaptığı bilgilendirmede otoyol ve köprülerden HGS'den geçtikten sonra bakiyenin olmaması durumunda ve takibindeki 15 gün boyunca ödeme yapılmaması halinde borcunun 4'e katlanabileceğini söyledi. Bilal Yavuz açıklamasında birçok ekonomik sıkıntı içinde milleti geçim derdi ile savaşırken 130 TL'lik bir otoyol ücretini ödemeyi unutmaları nedeni ile, vatandaşların bilgilendirilmeden 4 kat ceza yazılıp dosya masrafları ile birlikte bin TL üzerinde bir para kesilmesinin hukuku ve vicdana sığmadığını söyledi.

Bilal Yavuz, milletin parası ile yapılan yollardan fahiş fiyatlar alındıktan sona, ceza kesilen vatandaşa faiz eklemek yerine cezayı katlamanın bir tür soygun olduğunu savundu.

CEZA NASIL İPTAL ETTİRİLEBİLİR?

Diyelim ki otoyoldan geçtiniz. Otoyol ücreti 130 lira ve HGS bakiniz yetersiz. 15 gün içinde de ödeme yapmayı unuttunuz. Aradan bir süre geçtikten sonra seni icraya verdiler. 4 kat ceza ile birlikte dosya masraflarıyla birlikte bin TL'den fazla para ödemen gerekti. Bundan nasıl kurtulursun?

Hakkınızda ceza kesildikten sonra öncelikle 130 liralık cezayı ödemeniz için size tebligat gönderilmesi gerekiyor. İcra işlemine geçilmeden, yani 4 kat ceza yazılmadan önce de tebligatla kişilere bilgi verilmesi gerekiyor. Kişiye borcunu ödemesi gerektiğinin tebligatla bildirilmesi hukuki bir zorunluluk. Ama bu tebligatlar yapılmıyor.

Gaytancıoğlu: “Buğday fiyatı en az 15 TL olmalı” Gaytancıoğlu: “Buğday fiyatı en az 15 TL olmalı”

Eğer cezanız 4'e katlanıp icraya verildiyseniz, daha önce size tebligat ya da herhangi bildirim yapılmadığını gerekçe göstererek itiraz edebilirsiniz. Bu şekilde fazladan eklenen cezanızı indirebilirsiniz.

Kaynak: Günboyu

Editör: Süper Kanal TV