Sabahları bir fincan kahve içmek, sadece uyanıklığınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sisteminizdeki milyarlarca dost mikroorganizmayı da destekleyebilir. Beslenme uzmanı Nicola Schubrook'a göre, kahve mikrobiyomumuzu olumlu yönde etkileyebilir ve sağlığımızı iyileştirmek adına faydalı "iyi bakteri" türlerini destekleyebilir.

Picture background

Schubrook, kahvenin bağırsak florası üzerinde iki yönlü bir etkisi olduğunu vurgulamaktadır. Kafein içeriği, sindirim sistemindeki faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kahve, içerdiği polifenol adlı bitki bileşikleri ile antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir, vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize ederek kanser gibi hastalıkların riskini azaltabilir.

KAHVENİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Kahve tüketiminin bağırsak sağlığı üzerindeki olumlu etkileri üzerine yapılan bir araştırma, düzenli olarak kahve içen bireylerin bağırsak mikrobiyotasının zenginleştiğini ve bu durumun karaciğer fibrozisi ve kalp-damar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkların riskini azaltabileceğini göstermektedir. Özellikle, kahve tüketiminin bifidobakteri gibi bağırsak sağlığı için faydalı olan bakterilerin artışına yol açtığı ve zararlı bakteri sayısını azalttığı belirtilmektedir.

Picture background

Klorojenik asitlerin, kahvede bulunan bir bileşen olarak, tip 2 diyabet ve yağlı karaciğer hastalığı gibi metabolik hastalıkların önlenmesine katkı sağlayabileceği gözlemlenmiştir. Bu etkilerin, kahvenin sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileriyle bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.

KAHVE TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kahvenin hazırlanma yöntemi ve içeriği de önemlidir. Örneğin, süt eklenen kahvenin polifenollerin emilimini azaltabileceği belirtilmektedir. Bu nedenle, mümkünse kahveye süt veya şeker eklemekten kaçınılması önerilmektedir. Kahve çekirdeklerinin çeşidi de önemlidir; Arabica çekirdekleri genellikle daha düşük kafein içeriğine sahip olup, koyu kavrulmuş çekirdekler daha fazla antioksidan içerebilir.

Picture background

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Akçakoca'da   Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Akçakoca'da  

KAHVE TÜKETİM MİKTARI

Sonuç olarak, bilimsel veriler kahvenin sindirim sistemi sağlığı üzerinde bir dizi olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak her bireyin kafein metabolizması farklı olduğundan, bireysel sağlık durumu ve kafein toleransı göz önünde bulundurularak kahve tüketim miktarı ayarlanmalıdır. Günde 2-3 fincan sade kahvenin sağlık için faydalı olabileceği belirtilmektedir, ancak günlük maksimum kafein alımı 400 mg'ı geçmemelidir.

Editör: Süper Kanal TV