Google, Android cihazlarının yanı sıra web üzerinden de mailler gönderebilmeniz için Gmail uygulamasını sunuyor. Gmail hesabı ile YouTube, Play Store, Drive ve Google Arama gibi birçok hizmete giriş yapılabiliyor.

Milyarlara ulaşan kullanıcı sayısı bulunan Gmail için Google 2020’de harekete geçmiş, depolama alanından tasarruf etmek için aktif olmayan hesaptaki içeriklerin kaldırılacağını açıklamıştı. 2023’te ise bu daha da ileriye taşınıyor. Zira bu kez içeriklerin yanı sıra hesap da komple kaldırılacak.

AKTİF OLMAYAN HESAPLAR TAMAMEN KALDIRILACAK

9to5google’ın haberine göre Google, bir hesabı en az 2 yıl kullanmayan kişiler için hesabı ve içeriği sileceğini açıkladı.

Kişisel hesaplar için geçerli olacak bu uygulama, 2 sene boyunca oturum açmayan kullanıcıları kapsayacak. Peki tarih ne?

Öncelikle hesap silinme işlemi gerçekleştirildiğinde kullanıcı, ne yazık ki o hesabı kurtaramayacak ve içerisinde Gmail iletileri, Takvim etkinlikleri, Drive, Dökümanlar ve en önemlisi Google Fotoğraflar’a yedeklenen içeriklerini tamamen kaybedecek. Ancak bu, YouTube videoları içeren hesapları kapsamayacak.

ARALIK 2023’TE BAŞLIYOR

Google, aktif olmayan hesapları Aralık 2023 itibariyle silmeye başlayacak. Bunun aşamalı olarak gerçekleştirecek ve süreç boyunca kullanıcılara uyarı bildirimi gidecek. Tüm uyarılara rağmen 2 yıl boyunca hesaplarını etkin kullanmayan kişilerin hesabı ve içerikleri tamamen silinecek.

GOOGLE HESABINI AKTİF TUTMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

-E-posta okuma veya gönderme (hareketsizlik uyarısını görüntülemek gibi)
-Google Drive’ı kullanma
-YouTube videosu izlemek
-Google Play Store’dan bir uygulama indirme
-Google Aramayı Kullanma
-Üçüncü taraf bir uygulamada veya hizmette oturum açmak için Google ile Oturum Açma’yı kullanma

Yukarıdaki herhangi bir işlemi gerçekleştirmeniz durumunda bile hesap aktif olarak görünecek. Bunun için sizler de Google hesaplarınızı aktif olarak kullanmayı unutmayın.

GOOGLE, İNTİHAR GİRİŞİMLERİNİ AZALTMAYI PLANLIYOR

Habertürk’ün aktardığına göre Google; Amerika’da yeni bir güncellemeye gideceğini duyurdu. Buna göre; arama motoruna intihar ile ilgili kelimeler yazan kullanıcıların önüne şablon mesajlar gelecek. İntihar hattı olan 988 ile doğrudan bağlantılı olan bu şablon mesajlar, o anda ruhsal olarak iyi olmayan kişilerin işini kolaylaştıracak. Bu şablon mesajlar şu tarz cümleler içerecek:

Benimle iletişime geçebilir misiniz? Kendimi şu anda intihara meyilli hissediyorum ve bu konuda desteğe ihtiyacım var.

Vodafone 5,5G testlerini sürdürüyor Vodafone 5,5G testlerini sürdürüyor

Ölmek istemiyorum ama nasıl yaşayacağımı da bilmiyorum. Sizinle konuşmak beni güvende hissettirebilir. Şu anda konuşabilir miyiz?

Şu anda kötü düşüncelerle boğuşuyorum ve biriyle konuşmaya ihtiyacım var. Mesajlaşabilir miyiz?

Editör: Süper Kanal TV