Regaip Kandili anlam ve önemi nedir? Regaip Kandili anlam ve önemi nedir?

Gökyüzünün kimi zaman pembe olarak görünmesinin sebebi araştırılıyor. Gökyüzü genellikle büyük şehirlerde yaşanan kirlilikten kaynaklı pembe görünmektedir. Yüksek basınçlı hava sistemlerinde; kirlilikten kaynaklı havadaki moleküllere parçacıklar eklenir. Bunun sonucunda da mor ışığın saçılması için etkili filtre oluşur.

Mavi ışık, normal şartlar altında mor ışıktan daha görünür olmasına rağmen, bu benzersiz atmosferik koşullar, mavi ışıktan daha fazla menekşe saçılmasına neden olarak pembe (mor) bir gökyüzü ile sonuçlanır .

Ayrıca; bir gün batımının rengi, kırmızı bir gökyüzü oluşturan benzer koşullar altında pembe görünebilir. Bazı durumlarda, size ulaşan kırmızı ışık, havadaki yüksek parçacıklardan yansıyan kırmızı ışık ve içinden geçen bir miktar dağınık mavi ışık ile birleştiğinde, güzel bir mor gün batımı yaratır.

Gökyüzü neden mavi olur?

Gökyüzünün mavi rengi, yüksek frekanstaki mavi güneş ışığını gözlemcinin görüş alanına yönlendiren Rayleigh dağılımının direkt bir sonucudur. Mavi ışık kırmızıdan daha kolay dağılıma uğradığı için güneş kalın bir atmosferden gözlendiğinde kırmızı bir ton alır, bu da gündoğumu veya günbatımında olur.

Renkler bulutlarda doğal olarak meydana gelir. Mavimsi-gri bulutun içinde ışığın saçılmasının sonucudur. Görünür tayfta, mavi ve yeşil kısa dalgaboyu ucunda, kırmızı ve sarı ise uzun dalgaboyu ucundadır.

Gökyüzü neden pembe olur?

Kırmızı, turuncu ve pembe bulutlar neredeyse tamamen gündoğumu ve günbatımında görülür ve atmosferin güneş ışınlarını saçmasıyla meydana gelir. Güneş ile ufuk arasındaki açı yüzde 10’dan küçükse - gündoğumundan hemen sonra veya günbatımından hemen önce olduğu gibi- güneş ışığı diğer tonların kırılması yüzünden fazla kırmızı görünür.Bulutlar uzun ve saçılıma uğramamış güneş ışınlarını yansıtırlar ve o rengi alırlar. Bu etki birinin kırmızı bir spotu beyaz bir kağıda tutmasına benzer. Geniş, gelişmiş fırtına bulutları ile bu kan-kırmızısı bulutlar oluşturabilir. Kızılötesi civarında bulutlar daha koyu görünür çünkü su bu dalgaboyunda solar radyasyonu emer.