Yeni evlenecek gençlere 150 bin lira faizsiz kredi verilmesinde sona gelindi. Aile ve Gençlik Fonu yönetmeliğinin yayınlanması ile birlikte gençlerin evlilik kredisi başvuruları da resmen başladı.

Başvuruların yapılacağı Aile ve Gençlik Fonunun usul ve esasları konusunda yönetmelik tamamlanarak yürürlüğe girdi. İlk krediler deprem bölgesinden gelecek başvuru sahiplerine verilecek.

Fon evlenecek gençlere toplam 2 yıl geri ödemesiz 4 yıl içinde geri ödenmek üzere kredi verecek. Evlilik kredisini 150 bin TL ile sınırlı olacak. Başvurular internet üzerinden yapılacak. Kredi tutarı da her sene artırılacak.

Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olarak kurulan Aile ve Gençlik Fonunun çalışma usul ve esasları, fonun kaynakları ve giderleri ile fondan yapılacak kaynak aktarımlarına ilişkin hususlar sıralandı.

Aile ve Gençlik Fonu Kaynakları

-Türk Petrol Kanunu kapsamında tahsil edilen devlet hissesinin yüzde 20'si.
-Maden Kanunu kapsamında tahsil edilen devlet hissesinin yüzde 20'si.
-Kanun ve kararnamelerle kurulacak olan fonların gelirlerinden Cumhurbaşkanı kararı ile yüzde 10'una kadar aktarılacak tutarlar.

-Geri ödeme öngörülen projelerin kapsamındaki geri ödemelerden oluşan tutarlar.
-Yurt içi ve yurt dışı kaynaklı her nevi nakdi bağış, yardım ve hibeler.
-Ve diğer gelirler.

Tüm araç sahiplerine nefes aldıracak değişiklik 'Artık zorunlu değil tamamen serbest olacak' Tüm araç sahiplerine nefes aldıracak değişiklik 'Artık zorunlu değil tamamen serbest olacak'