Konut piyasasını değerlendiren Gayrimenkul Hukukçusu Ali Güvenç Kiraz, piyasanın bu yıl durağan olmasına karşın bunun 2025'te değişeceğini söyledi.

Ali Güvenç Kiraz, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararları sonrası mevduat sahiplerinin yatırımlarını yeniden konuta çevireceğini ve 2025'in ortalarından 2026 yılının başına kadarki süreçte konut talebinin artacağını söyledi.

Son açıklanan bilgilere göre yurt satılık daire fiyatları, Mart'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.1 oranında düşüş göstermişti. Ancak aynı dönem tarihlerinde kira fiyatlarının ise yüzde 55-58 oranında artış gösterdiği görülmüştü.

DURGUNLUĞUN NEDENİ FAİZ ORANLARINDAKİ ARTIŞ VE KENTLER ARASI FARKLILIKLAR'

Kiraz konut satışlarında yaşanan bu durgunluğun en önemli sebeplerini faiz oranlarındaki artış ve büyükşehirlerle Anadolu şehirleri arasındaki fiyat farklılıkları olarak gösterdi.

konut1.jpg

"BÜYÜKŞEHİRLERDE EV SAHİBİ OLMAK ZORLAŞTI"

Kiraz, ev kiralarda sene başında yaşanan artışın Şubat ve Mart aylarında yerini durağanlaşmaya bıraktığını belirterek konut kiralamak isteyenlerin seçeneklerinin çoğaldığını belitti. Ancak diğer yandan ev sahibi olmanın ise zorlaştığına dikkat çekti.

O kişiler SGK kapsamına alınacak! Dört gözle bekleniyordu O kişiler SGK kapsamına alınacak! Dört gözle bekleniyordu

konut3.jpg

2025'TE YENİDEN ARTMAYA BAŞLAYACAK

Avukat Sinan Keskin ise, konut fiyatlarındaki gerilemenin ana nedenlerinden birinin artan konut kredi faizleri olduğunu vurguladı. Keskin, gelecek yıl konut fiyatlarının yeniden yükseleceğini söyledi. Keskin'e göre 2025 yılında faiz indirim sürecine başlaması ile birlikte bankada parası olanların yeniden konut alımına yöneleceğini, kentsel dönüşüm sürecinin hızlanması ile birlikte fiyatların da artacağını savundu.

Kaynak: Haberglobal