Euro Bölgesi'nde zayıf büyüme, enflasyondan daha büyük endişe kaynağı haline gelince Avrupa Merkez Bankası (AMB), 6 Haziran 2024 tarihinde gösterge faiz oranlarını yaklaşık 5 yıl sonra ilk kez düşürdü.

AMB Yönetim Kurulu, refinansman, mevduat ve marjinal fonlama faizlerini 25 baz puanlık indirimle sırasıyla yüzde 4,25, 3,75 ve 4,50'ye indirdi. Bu, hem refinansman faizi hem de marjinal fonlama faizi için Mart 2016'dan beri ilk indirim olarak kayıtlara geçti. Mevduat faizi için ise Eylül 2019'dan bu yana ilk indirim oldu.

2283232-620x349.jpg

EURO'YU DÜŞÜREBİLİR

AMB'nin faiz indirimi, Euro Bölgesi ve ABD faizleri arasındaki farkı da açacak. ABD Federal Rezervi (Fed), enflasyonun hedefe ilerlediğine dair daha fazla kanıt elde edene kadar faizleri yüksek tutacağı mesajını verirken, AMB'nin bu adımı euro üzerinde aşağı yönlü etki yaratabileceği öngörülüyor.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon Mayıs ayında %2,6 ile beklentileri aşmıştı. AMB Başkanı Christine Lagarde liderliğindeki yetkililer, enflasyonu tetikleyebilecek daha zayıf bir para birimi riski olsa bile, Fed'den ayrışma konusunda rahat olduklarını vurgulamıştı.

eurodolar.jpg

Konya Otogarı'nda bayram yoğunluğu Konya Otogarı'nda bayram yoğunluğu

FAİZ İNDİRİMİNİN SİNYALİ VERİLMİŞTİ

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı ve AMB Yönetim Kurulu üyesi Joachim Nagel ise Mart'ta Euro Bölgesi'nde enflasyonun inatçı olabileceğini ifade ederek, AMB'nin Haziran'da faizlerde olası ilk indirimden sonra ne olacağı konusunda taahhütte bulunamayacağını söylemişti.

AMB'nin faiz oranlarını düşürme kararının, ev ya da tüketim eşyası almak için borçlanmayı daha ucuz hale getirecek ve iki yıldan uzun süredir para politikası yetkililerini meşgul eden yüksek enflasyonla mücadelede bir dönüm noktası olması bekleniyor.

Kaynak: Bloomberg