Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2024'ü "emekli yılı" ilan etmesine rağmen, en düşük emekli maaşının 10.000 TL'ye çıkmasına rağmen bayram ikramiyesinin 3 bin TL olarak belirlenmesi, emekliler arasında hayal kırıklığı yarattı. Bu durumu ele alan Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AK Parti'nin emekli kitlesiyle yaşadığı sıkıntıları kaleme aldı.

SEÇMEN TABANINDA UZAKLAŞMA

Babacan'ın yazısına göre, AK Parti yönetimi, tabanlarının kendileriyle hala aynı hedeflere sahip olup olmadığını araştırırken dikkate değer sonuçlarla karşılaştı. Partinin seçmen tabanında, özellikle 65 yaş ve üzeri kitlenin önemli bir yer tuttuğu belirlendi. Ancak, son dönemdeki ekonomik kriz ve kontrol altına alınamayan enflasyonun etkisiyle, seçmen tabanında bir uzaklaşma trendi gözlendi.

65 YAŞ ÜSTÜ SEÇMEN YÜZDE 30 ERİDİ

Özellikle ekonomik sıkıntılar nedeniyle AK Parti'ye yönelik bir hayal kırıklığı ve memnuniyetsizlik yaşayan 65 yaş üstü seçmenler arasında yaklaşık %30'luk bir erime olduğunu belirten Babacan, partinin gençlerden aldığı destekte de sıkıntı yaşandığı ancak orta yaş ve genç seçmenlerle kıyaslandığında, emekli ve yaşlı seçmen kitlesinde daha belirgin bir düşüş yaşandığı gözlemlendiğini söyledi. Babacan bu durumu, parti için önemli bir çözülme olarak değerlendirildiğinin altını çizdi.

AK Parti'nin emekli kitlesindeki desteğini kaybetme riskinin, parti yönetimi için ciddi bir sorun olarak ortaya çıktığı vurgulanırken, bu durumun gelecekteki seçimlerdeki performanslarını nasıl etkileyeceği merak konusu olarak belirtildi.

Kurtulmuş: "Biz Kudüs'te, Gazze'de ecdadın ayak izlerini takip ediyoruz" Kurtulmuş: "Biz Kudüs'te, Gazze'de ecdadın ayak izlerini takip ediyoruz"

EKONOMİK FATURA

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Emeklilerin ekonomik durumu, son yıllarda katlanarak artan hayat pahalılığı, emekli maaş artışında son dönemde yaşanan sorunlar ve son olarak Çalışma Bakanı tarafından 5 bin lira planlandığı açıklanmış olmasına rağmen 3 bin lirayla sınırlı kalan bayram ikramiyesinin bu olumsuz sonucun nedeni olduğu konuşuluyor.

FREN YAPTILAR

Bakanlar Kurulu toplantısında, 5 bin liralık ikramiyenin maliyetinin açıklanan para politikasını zorlayacağına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan sunumun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı etkilediği ve frene basıldığı aktarılıyor. Ama bu konuda hala beklenti var, onu da belirtelim. Şimşek’in enflasyonun kontrol altına alınmasına ilişkin tarihi sürekli ileri attığı ve seçim vaatlerinin yarattığı sonuçlardan memnun olmadığı söyleniyor.

Kaynak: Gazete Pencere

Editör: Süper Kanal TV