Bugün gerçekleştirilecek seçimde 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanacak. Türkiye’de emekli sayısı ise yaklaşık 16 milyonken bu seçim sürecinde ise emekliler en fazla yorum yapılan grup oldu. 2024 Ocak ayında yapılan üç kademeli maaş artışına rağmen, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları asgari ücret tutarının altında kaldı. En düşük emekli maaşının 10 bin lira ilan edilmesi, kamuoyunda sert tepkilere neden olunca, iktidar bin liralık bayram ikramiyesini 3 bin liraya yükseltti. Emekliler ise tepki iktidara tepkili.

“EKONOMİK SORUNLARIN EN ÇOK MAĞDURU EMEKLİLER OLDU”

Her kesimden vatandaş ekonomik sorunlar ile boğuşurken, iktidarın unuttuğu emekliler ise yaşadığı sorunlar karşısında tepki gösterdi. Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen, emeklilerin uzun zamandır ekonomik sorunlar ile boğuştuğunu belirterek, “TÜİK ise gerçekleri yansıtmıyor. Emeklilere ekonomik büyümeden pay veriliyordu. Şimdi ise verilmiyor. Antalya’da biberin kilosu pazarda 100 TL olmuş. Emekli nasıl alsın? Son yıllarda ekonomik sorunların en çok mağduru emekliler oldu” dedi.

“BANKALARIN KAMPANYASINI İKTİDAR KENDİNE VAAT YAPTI”

Emeklilerin sorunlarını gündeme getirmek için sahada çalışmalarını ve eylemlerini sürdürdüklerini belirten Ergen, iktidarın ise bu sorunları görmezden geldiğini kaydederek, “İktidar bu sorunlara karşılık hiçbir adım atmadı. Hatta bankaların kendi sorumluluğunda olan promosyon kampanyalarını bile kendileri yapıyormuş gibi vaade çevirdiler” ifadelerini kullandı.

Malatya'da korkutan deprem Malatya'da korkutan deprem

“BU SEÇİMİN BELİRLEYİCİSİ BİZ EMEKLİLER OLACAĞIZ”

Emeklilerin iktidara düzenleme yapılmamasından dolayı tepkili olduğunu belirten Ergen, bugün gerçekleştirilecek seçimin önemine dikkat çekerek, “Emekliler olarak iktidara sarı kart göstermemiz gerek. Emekliyi düşünmeyene oy moy yok. Bu seçimin belirleyeni biz emekliler olacağız” dedi.