Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) üyeleri ve Türkiye'nin pek çok ilinden gelen vatandaşlar kademeli emeklilik hakkı taleplerini dile getirmek için Ankara’da miting düzenledi.

Kurtulmuş: "Biz Kudüs'te, Gazze'de ecdadın ayak izlerini takip ediyoruz" Kurtulmuş: "Biz Kudüs'te, Gazze'de ecdadın ayak izlerini takip ediyoruz"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden yararlanamayan ve 1 günle 17-20 yıl kaybedenler, haklarını aramak amacıyla Ankara Anıtpark’ta miting düzenledi. Mitinge, EMADDER üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

"Kademe yoksa oy da yok”, "Mezarda emekli olmak istemiyoruz" sloganlarının atıldığı mitingde konuşan EMADDER Başkanı Uğurlu, şunları söyledi:

Emekli olmak haktır, keyfi yasalar yaptırımlar ile çalışan üreten ve emeklilik primlerini doldurmuş insanlara '17-20 sene de yaş bekle' demek çok büyük haksızlıktır. Ülkemizde tabii ki sosyal güvenlik alanında çeşitli düzenlemeler yapılabilir. Ama bu düzenlemelerin adaletli hakkaniyetli olması gerekir. 2000 yılından sonra bu kadar yaş uçurumu olması asla ama asla kabul edilemez. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi ve bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Devletimiz ve onu yönetenler bu adaleti sağlamak zorundadır. Ne yazık ki bu ülkede sistemin ve SGK'nin bütün yükü, kasası 9 Eylül 1999 sonrası çalışanlara yüklenmiştir."

"Bizler kasa değiliz. 5000 günlü hiç değiliz. Fazlası ile ödedik primlerimizi. Borçlu değil alacaklıyız" diyen Uğurlu şu ifadeleri kullandı:

"Bir kesime kıyak üstüne kıyak yapılırken daha çok emeği olan daha çok prim yatırmış insanlara emekli olmak imkansız hale getirildi. Bu mu emeğe saygı, bu mu emekçiye saygı, mezara girsin de maaş almasın mı? Önce 1999'da, sonra 2008'de yapılan yasalar ile emekli olmak, mezarda olacak hale denk getirildi. Yani sen çok çalış 7000 gün doldur sonra 17 yıl bekle ömrün yeterse emekli ol demek, öl demek öl.

Anamızın ak sütü gibi helal olan hakkımız için, ikinci sınıf vatandaş muamelesini kabul etmediğimiz için, bizler de bu ülkenin vatandaşı olduğumuz için hak edilmiş emeklilik haklarımız için bir tarihle bizleri düşman edip çalışma barışımızı bozduğunuz için gecemiz gündüzümüz çalınan geleceğimiz için 31 Mart günü sandıkta adalete oy vereceğiz.”

Editör: Süper Kanal TV