1 dolar 20 TL oldu 1 dolar 20 TL oldu

Emeklilik için önemli olan prim gün sayısı için yeni bir düzenleme geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BilginEYT düzenlemesi sonrası bu kez emeklilik prim gün sayısı için sinyal verdi. Böylece, daha erken yaşta emekli olabilme imkanı sunulacak.

Dün akşam Habertürk TV canlı yayınında emeklilik prim gün sayısı hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Vedat Bilgin emeklilikte yeni prim sistemi düzenlemesi yapacaklarını ilk kez söyledi.

EMEKLİLİK PRİM GÜN SAYISI DÜŞÜRÜLÜYOR

Emeklilik için prim gün sistemi için Bakan Bilgin şu açıklamayı yaptı:

“Şu müjdeyi vereyim. Meclis açılınca bitmiş çalışmalardan birisi küçük, mikro işletmeler, esnaf, küçük tüccar, çiftçinin prim gün sayıları çok yüksek. Bunları büyük işletmenin sahibiymiş gibi değerlendirmek yanlış. Bunları belli bir ölçeğin altında olanları, yanında daha az kişi çalışanların prim gün sayılarını emekçilerle aynı hale getirmeyi planlıyoruz. Tarımda başta çobanlar olmak üzere onların sigortalanmasını sağladık. Tarımda sosyal sigortası olmayan hiç kimseyi bırakmayacak bir çalışmamız var. Yurtdışında çalışmış oradan emekli olmuş. Burada da çalışmış. Burada yanlış var. Sosyal haklardan faydalanamıyor. Sağlıkla ilgili birçok şeyi çözdük. Türkiye'de tedavi olma yolunu açtık.”