Milyonlarca emekli ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için önemli değişiklikler kapıda. Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem'in A Para'da yaptığı açıklamalara göre, emekli maaşları Ocak ayında yapılan düzenlemeyle %49,25 artışla 10 bin TL olarak belirlendi. Yeni dönemde emekli promosyon ödemelerinde de artış yaşanacak.

Erdem, EYT’liler için de müjdeli haberi verdi: "Bu yıl içinde 2 ila 3 milyon kişi daha emekli olabilir." Geçmiş dönemde 3 ila 4 milyon EYT'linin emekli olduğunu hatırlatan Erdem, sürecin önümüzdeki yıl da devam edeceğinin altını çizdi.

Bayram İkramiyelerinde Önemli Detay

Erdem, bayram ikramiyeleriyle ilgili önemli bir detayı paylaştı: "Mart sonuna kadar emeklilik başvurusu yapan herkes, Ramazan Bayramı ikramiyesini alacak." 31 Mart'a kadar yapılan başvuruların, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Promosyon ve Maaş Artışı

İşsizlik rakamları açıklandı İşsizlik rakamları açıklandı

Yeni emeklilerin ilk maaşlarıyla birlikte banka promosyonlarını da alacaklarını belirten Erdem, bankaların promosyon ödemelerinde rakamları yükseltmeye başladığını vurguladı. Refah Payı'nın %49,25'e çıkarıldığını, bu artışın 2024'te emekli olacak herkesin maaşına yansıtılacağını ifade etti. "Eğer hesaplanan maaş 10 bin TL'nin altındaysa, yeni emeklilerin maaşı da 10 bin TL'ye tamamlanacak" dedi.

Bu değişiklikler, milyonlarca emekli ve EYT'linin hayatında olumlu etkilere sahip olacak. Özellikle yeni emekli olacaklar için maaş ve promosyonlarda yaşanacak artışlar, ekonomik refahın artmasına katkıda bulunacak.

Editör: Süper Kanal TV