31 Mart yerel seçimlerinin ardından birçok alanda fiyat artışı öngörülüyor. Seçim öncesinde bazı zamların miktarı zaten açıklanmış durumda. Fiyat artışları seçimi takip edecek. CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, seçim öncesinde olumsuz haberi paylaştı.

thumbs-b-c-c71856582e866043b6951f0b1e986952.jpg

Yerel seçimlere atıfta bulunan Sarıgül, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine zam yapılacağını iddia etti. Ülkemizde zam rüzgarına yeni eklemeler yapılacak. Döviz kurlarındaki yükseliş ve YİD projeleri hakkında konuşan Mustafa Sarıgül, yakında uygulanacak yeni zamları ifade etti. Köprü, tünel, havaalanı ve demiryolu gibi YİD projelerinin garantileri nedeniyle yaşanan sorunları dile getirdi. Nisan ayından itibaren uygulanacak geçiş ücretlerindeki zamları açıkladı.

ZAMLARLA BERABER YENİ FİYATLAR ŞU ŞEKİLDE OLACAK

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül tarafından yapılan iddialara göre, 1 Nisan 2024'ten itibaren uygulanacak olan yeni geçiş ücretleri şöyle belirlenmiştir:

thumbs-b-c-05fa4879499d38b836153e243de46984.jpg

Peynire dev zam geliyor! Tarih belli oldu Peynire dev zam geliyor! Tarih belli oldu
  • Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 1.632 TL,
  • Çanakkale Köprüsü için 650 TL,
  • Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 176 TL,
  • Avrasya Tüneli için ise 208 TL olarak açıklanmıştır.

FİYATLAR GÜNCEL KUR ÜZERİNDEN ÖDENECEK

Sarıgül, otoyol ücretlerinde gizli bir artış yapıldığını ve vatandaşların aynı miktarı ödemeye devam ederken, aradaki farkın devlet tarafından karşılandığını belirtti. Ayrıca, geçiş ücretlerinin en son 1 Ocak 2024'te güncellendiğini ve sözleşmeler gereği her üç ayda bir güncel döviz kurları üzerinden yeniden düzenlendiğini açıkladı.

Dolar ve Euro bazında hesaplanan bu ücretlerin, Nisan ayında tekrar güncelleneceği ve eğer bu tarihte ücretler sabit tutulursa, vatandaşların ekonomik olarak zor durumda kalabileceğini söyledi. Sarıgül, seçim sonrası ilk zammın garanti edilen projelerdeki işletmeci firmaların döviz kaybını telafi etmek amacıyla yapılacağını öngördüğünü dile getirdi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Editör: Süper Kanal TV