Piyasalarda artan risk faktörüne karşı yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altına yönelmeye devam ediyor. Yatırımcıların altına ilgisi sürerken son iki yılda altın fiyatlarında beklenen artışın yaşanmamasına neden olarak "Fed'in faiz baskısı" gösterilmişti.

JPMORGAN ALTIN İÇİN TARİH VERDİ

Kredi kartı borcu olanlara kritik uyarı 'O tarihten sonra her şey değişecek' Kredi kartı borcu olanlara kritik uyarı 'O tarihten sonra her şey değişecek'

Piyasa uzmanlarının geçen yılın sonlarına doğru gerçekleşmesi beklenen faiz indirimleriyle altın fiyatlarının yükseleceği öngörüsüne rağmen ABD'deki enflasyon verileri beklentileri aşınca Fed'in faiz değişim beklentileri bu yıla ertelendi.

thumbs-b-c-01b050ff5ab63732c7397512a98db143.jpg

Dünyaca ünlü yatırım bankası JPMorgan, Fed'in faizleri 5.25-5.50 seviyelerinin altına indirmesi için beklentisini Haziran ayına çekti. Uzmanlar, Fed’in faiz indirimi yapmasının ardından 2020 dolar seviyelerinde seyreden ons altın fiyatlarında ciddi bir eşiğin aşılacağını belirterek altın fiyatlarının hızla yükseleceğine vurgu yaptı.

GRAM ALTIN REKOR KIRACAK

Türkiye'de çeyrek ve gram altın fiyatları, ons altın fiyatına bağlı olarak belirlenmektedir. Uzmanlar bu nedenle 2024 sonuna kadar dolar/TL kurunun 40 liraya yaklaşacağını öngörürken, aynı zamanda ons altının da yıl içinde 2350 doları aşabileceğini tahmin etmekte. Buna göre altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde yukarı yönlü bir seyir izleyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak Halk TV