BBC'nin haberine göre, Programın 2010 versiyonuna yer veren Kuzey Kore televizyonu, sunucunun kot pantolonunu sansürledi. Kot pantolonlar, Kuzey Kore'de Batı emperyalizminin bir simgesi olarak kabul ediliyor ve bu sebeple yasaklanmış durumda.

ekran-goruntusu-2024-03-27-102546.pngKuzey Kore'de kot pantolon giyme yasağı 1990'lı yıllarda başladı ve o dönemin lideri Kim Jong-il, kot pantolonların Batı, özellikle de Amerikan emperyalizminin bir parçası olduğunu savundu.

Kuzey Kore yönetimi, bu pantolonların sosyalist bir devlette yeri olmadığına inanıyordu.

Son yıllarda, Batı kültürüne yönelik sert bir tutumun yeniden benimsendiği ve kot pantolon yasağının tekrar sıkı bir şekilde uygulanmaya başladığı bildiriliyor.

ekran-goruntusu-2024-03-27-102604.pngDevlete ait Rodong Sinmun gazetesi, 2020 yılında ülkenin vatandaşlarını, "burjuva kültürünü" reddetmeye ve "üstün sosyalist yaşam tarzını" benimsemeye çağırdı.

Mevcut Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un da, Güney Kore'de popüler olan bedene yapışan pantolon ve tişörtlerden rahatsız olduğu biliniyor. Bu tutum, ülkede kot pantolon giyme yasağının sıkı bir şekilde uygulanmasında etkili olabilir.

Türk-Amerikan toplumu birlikte oruç açtı Türk-Amerikan toplumu birlikte oruç açtı

Kaynak: BBC

Editör: Süper Kanal TV