Pandemi dönemi ile birlikte başlayan küresel ekonomik kriz birçok ülkede iflas haberlerinin gelmesine neden oluyor. Tüm dünyanın birbirine kapılarını kapatmasının ardından A’den Z’ye tüm sektörler olumsuz etkilindi. Bu dönemde sadece E-Ticaret büyük bir gelişim kaydetti.

Pandemi döneminin bitmesinin ardından başlayan Ukrayna ve Rusya arasında başlayan savaş en başta enerji olmak üzere birçok alanda ekonomik krizin dünya çapında derinleşmesine neden oldu.

im-776992.jpg

Bu gelişmelerin ardından bazı ülkeler enflasyonla mücadele ederken zamanla bazı şirketler iflaslarını duyurdu. İflas haberleri adeta bir çığ gibi büyümeye devam ederken, işlemlerini krediler ile yürüten çok sayıda şirket, yüksek faiz oranları sebebiyle konkordato talebinde bulundular.

72 MAĞAZASINI KAPATTI

Mali durumu daha kötü olan şirketler ise mahkeme kararı ile iflas ederek kepenk kapattı. Bir iflas haberi de ünlü mobilya şirketinden geldi. Dev mobilya şirketi piyasa şartlarındaki olumsuz havaya dayanamayarak iflas etti.

ABD merkezli üretim yapan, ev eşyaları ve özel tasarımları ile bilinen perakande zinciri Christmas Tree Shops iflas etti. Birden fazla ülkede faaliyet gösteren ünlü şirket, açıkladığı iflas kararının ardından 72 mağazasını hızla kapatma kararı aldığı öğrenildi.

christmastreeshopsgettyimages-1517003357.webp

Tarımsal sulamada yapay zeka desteği Tarımsal sulamada yapay zeka desteği

TÜRKİYE’DE DE FAALİYET GÖSTERİYORDU

Özellikle yılbaşı kutlamalarına yönelik ürettiği ürünler ile dünyanın birçok bölgesinde satış yapan mobilya şirketi, ürettiği yılbaşı ağaçları ile Türkiye pazarında da adından söz ettiriyordu.

Uzun zamandır faaliyet gösterten şirket, ev mobilyaları, yiyecekler, oyuncaklar ve yatak odası takımlarının yanı sıra aynı adı taşıyan yılbaşı süsleri ve sepetleri satışları ile biliniyordu. Şirket daha önce iflas belirtilerinin ortaya çıkması üzerine ilk etapta düşük performans gösteren 10 şubesini kapattı.

Kaynak: kamusonhaber