Jeolog Prof. Dr. Naci Görür,  sosyal medya üzerinden yayınlanan bir programa katılarak Türkiye'nin deprem riski hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Görür, programda en çok endişe ettiği bölgenin Tunceli yöresi olduğunu açıkladı. Erzincan, Bingöl ve Karlıova'yı kapsayan bu bölgede deprem olma periyodunun dolduğunu ve büyük bir depremin an meselesi olduğunu vurguladı.

Bursa Büyükorhan'da yangın kabusu Bursa Büyükorhan'da yangın kabusu

Görür, Elazığ depreminin ardından Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay'da da büyük deprem olacağını defalarca uyarmış fakat yetkililer tarafından dikkate alınmadığını üzülerek dile getirdi. Hükümete raporlar yazdıklarını ve bölgedeki yetkilileri uyardıklarını da sözlerine ekledi.

Marmara ve İstanbul için de kritik uyarılarda bulunan Görür, 6 Şubat depreminde yaşanan can kayıplarının tekrarlanmaması için acil önlem alınması gerektiğini vurguladı. Marmara'da beklenen depremin büyüklüğünün 7'den fazla olabileceğini ve bu nedenle kentlerin bu senaryoya göre hazırlanması gerektiğini söyledi.

Görür, depremin Türkiye'nin gerçeği olduğunu ve bu gerçeğe hazırlıklı olmamız gerektiğini altını çizdi. Deprem dirençli binalar inşa etmenin ve kentleri depreme hazır hale getirmenin hayati önem taşıdığını ifade etti.

 

Editör: Süper Kanal TV