Tokat Sulusaray ilçesinde saat 18.11'de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem hafif hasarlarla atlatıldı. Can kaybının almadığı depremde kentte büyük korku yaşandı. Tokat halkının diken üzerinde oturmasına neden olan depremin ardından uzmanlardan ardı ardına açıklamalar geldi.

ERCAN'DAN DAHA BÜYÜK DEPREM OLUR MU SORUSUNA YANIT

Yer bilimci Prof. Ahmet Övgün Ercan, Tokat’ta yaşanan deprem hakkında bilgi verdiği açıklamasında 'kentte daha büyük bir deprem olur mu?' sorusuna da yanıt verdi.

Tokat'ın birinci deprem bölgesi olmadığını hatırlatan Ercan, deprem olan yerin Kuzey Anadolu kırığı üzerinde olmadığını hatırlattı. Depremin Çekerek Irmağı'nın ikincil derecedeki kırığın üzerinde olduğunu belirten Ercan MTA haritalarında görünmediğini söyledi.

Depremin orta büyüklükte olduğunu ifade eden Ercan, halkın merak ettiği daha büyük deprem olur mu sorusuna ise buna bilimsel olarak yanıt vermenin mümkün olmadığını ancak kendi deneyimlerine göre daha önce bilinmeyen gizli jeofizik bir kırığının fazla büyük deprem üretmesinin beklenmeyeceğini söyledi. Ercan depremin dağlık bölgede meydana gelmesi nedeni ile az hasar olacağını beklediğini belirtti.

Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü’ne teni araçlar tahsis edildi Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü’ne teni araçlar tahsis edildi

PROF. ÜŞENMEZSOY: ANA FAY HATLARINA DOĞRU DEVAMLILIĞI YOK

Prof. Üşenmezsoy İç Anadolu'yu sarsan Tokat'taki 5.7'lik deprem oluştuğu fayın MTA'nın aktif tektonik haritasında yer almayan bir fay olduğunu söyledi. Depremin oluştuğu fayın Almus çukuru, Kozova çukuru gibi fayları kesen ve bu çukurları açan transfer bir fay olduğunun altını çizdi. Prof. Üşenmezsoy, bu fayın Kuzey Anadolu fay sisteminin içinde yer almayan ve Kuzey Anadolu fayıyla ilintili normal fayların genişleyerek açıldığı çanakları kesen bir fay olduğunun altını çizdi. Fayın ana fay hatlarına doğru devamlılığı olmadığını söyledi.

Depremin konumuna bakıldığında önünde ve arkasında bir uzanım görülmediğini vurgulayan Prof. Üşenmezsoy fayın sadece açılan çanakları sınırlayan bir fay olduğunu belirtti.

NACİ GÖRÜR: 6 ŞUBAT DEPREMLERİNİ NE ÇABUK UNUTTUNUZ

Depremin oluştuğu fayın MTA canlı fay haritası üzerinde görünmediğini belirten Prof. Naci Görür de depremin kalitesiz yapı stoklarına zarar vermiş olabileceğini söyledi.

Tokat'taki dünkü depremin öncü bir deprem olduğunu belirten Naci Görür depremin Tokat’ta KAF’tan ayrılan ve Anadolu Levhası içerisine SW yönlü uzanan kol üzerinde oluştuğunu söyledi. Her deprem sonrası birkaç saat televizyonlar programlar yapıldığını ancak deprem gerçeğinin sonrasında yeniden unutulduğuna dikkat çeken Naci Görür, "Neden deprem dirençli yerleşim alanları için talepte bulunmuyorsunuz? 6 Şubatı depremlerini ne çabuk unuttunuz? diye sordu.

Editör: Süper Kanal TV