Türkiye, 14 Mayıs'ta seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde seçim kararını 'Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiştir' diyerek imzaladı.  İmzanın ardından karar Resmi Gazete'de yayımlanacak ve seçim takvimi başlayacak. Seçim takviminin detayları ise YSK tarafından duyurulacak. 

Erdoğan'ın açıklamaları: 

Biraz önce Anayasamızın 116. Maddesi'nin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum. Yarınki Resmi Gazete'de yayımlanacak kararın ardından YSK, 2 aylık seçim takvimini başlatacak. 14 Mayıs 2023 tarihinde milletimiz Cumhurbaşkanı'nı ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir. Kararımızın ülkemize, milletimize, TBMM'ye ve siyasi partilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Seçimlerin tarihinin 14 Mayıs olarak güncellenmesi kararımızı çok önceden, yılbaşından hemen sonra paylaşmıştık. Her şeyden evvel 18 Haziran milyonlarca gencimizin geleceğini ilgilendiren üniversite sınav takvimi ile çakışan bir tarihti. Bu tarih yine, yüz binlerce vatandaşımızın hac vazifesi için mübarek topraklara gittiği döneme denk geliyordu. Okulların tatile girmesi sebebiyle bu sene de milyonlarca vatandaşımız memleketine veya tatil beldelerine gitmek üzere yola çıkacaktı. Bu sebeplerle 18 Haziran'ın milletimizin iradesini sandığa yansıtmasını teminde sağlıklı bir tarih olmadığını değerlendirdik. Alternatif olarak da 14 Mayıs'ı teklif ettik. 

Cumhur İttifakı, Erbakan kardeşleri karşı karşıya getirdi Cumhur İttifakı, Erbakan kardeşleri karşı karşıya getirdi

Asrın felaketi olarak nitelenen deprem yüreklerimizi yakan can ve mal kayıplarına yol açtı. İlk günlerdeki ağır kış şartları, yıkım alanının büyüklüğü işimizi hayli güçleştirmiş olsa da ya bir yol bularak ya bir yol açarak insanlarımızın yardımına koştuk. Devlet ve millet olarak tüm gücümüz ve imkanlarımızla depremzede vatandaşlarımızın yanında olduk. 

AYRINTILAR GELİYOR...