Allah (C.C.) Kuran-ı Kerim’de helal ve temiz olanlardan yiyin diye emrediyor. Yemek ve tatlıların vazgeçilmez malzemelerinden olan ceviz, içerisinde bulundurduğu mineraller, antioksidanlar ve vitaminlerle pek çok hastalığın tedavisine yardımcı oluyor. Uzmanlar cevizin özellikle çağımızın hastalığı depresyon, alzheimera ve parkinson hastalıklarına iyi geldiğini belirtiyor. Cevizin insan beynine çok benzediğine dikkati çeken uzmanlar, cevizin son derece faydalı bir beyin gıdası olduğunu belirtiyor.

Ceviz yüksek miktarda Omega 3 içerir

Beynimizin yüzde 60'tan fazlası yapısal olarak yağdır ve hücrelerimiz görevlerini sağlıklı olarak yerine getirebilmeleri için bu yapısal yağa yani Omega 3'e ihtiyacı vardır. Uzamanlar omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan cevizin dinlenme ve stres altında kan basıncını düşüreceğini söylüyor.

Günde 6-7 ceviz yemeli

Ceviz, depresyon, alzheimer, aşırı yeme ve benzeri antidepresyana karşı kullanılan ilaçları ortandan ortadan kaldırabilecek yan etkisi olmayan helal bir gıdadır. Verdiği kalori nedeniyle cevizin günlük tüketiminin 80 gramdan fazla olmaması gerektiğini belirten uzmanlar,  günde sadece 6-7 cevizin yeterli olacağını vurguluyor. Ayrıca ceviz mümkün olduğunca ham tüketilmeli tuzlu, şekerli olanları tercih edilmemeli.

Cevizin bilinen diğer faydaları ise şöyle:

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. 

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu kansere karşı koruyor.

Kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlayan ceviz, safra kesesi taşının oluşumunu da engelliyor.

Düzce’nin Yığılca ilçesinde trafik kazası 1 kişi hayatını kaybetti Düzce’nin Yığılca ilçesinde trafik kazası 1 kişi hayatını kaybetti

İyi kolesterolün artmasını sağlıyor.

Beyin fonksiyonları geliştiriyor, uyku düzensizliğini önlemede yardımcı oluyor.