Çoğu ev hanımı, yıkama sonrası çamaşır makinesinin kapağını açık bırakarak küf ve kötü kokuları önlemeyi amaçlıyor. Ancak uzmanlar, bu alışkanlığın çamaşır makinesine zarar verebilecek tehlikeli durumlara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

cinghia.webp

KÖTÜ KOKULAR BU ŞEKİLDE GİTMİYOR

Teknolojik ev aletlerinin en kullanışlıları arasında başı çeken çamaşır makinesi ile ilgili detay ortaya çıktı. Teknik konularda uzmanlaşmış kişiler, evlerde yapılan bir hatayı gün yüzüne çıkardı.

Hem enerjiden hem zamandan tasarruf sağlayan çamaşır makinelerini kullanırken yaptığımız bazı hatalar bulunuyor. Mesela çamaşırlar yıkanıp bittikten sonra, makinenin içerisi hava alsın diye kapağı açık bırakabiliyoruz. Ancak bu davranışın aslında kötü kokuları giderdiği bilgisi bir şehir efsanesinden ibaret…

spot-camasir-makinesi-jpg.webp

HERKES YAPIYOR AMA ÇOK ZARARLI

Karayün: Cumhurbaşkanımız yerel basına sahip çıkmalı Karayün: Cumhurbaşkanımız yerel basına sahip çıkmalı

Uzmanlar, çamaşır makinelerinin tasarımında, üretici firmalar tarafından zaten tambur havalandırmasının düşünüldüğünü belirtiyorlar. Bu sebeple yıkama sonrası makinenin kapısını açık bırakmanın herhangi bir ek fayda sağlamadığına dikkat çekiyorlar.

universal-washing-machine-maintenance.jpg

Ayrıca, teknolojik bir cihazın kapak bölümünün sürekli açık tutulması, hassas elektronik devreler için risk oluşturarak cihaza zarar verebilecek sonuçlara neden olabiliyor. Öte yandan kapının sürekli açık bırakılması sarkmalara neden olabiliyor. Kapak sarktığında da kapağın kilitlenmesini sağlayan mekanizma aşınıp yıpranabiliyor. Bu nedenle, makinenin kapısının gereksiz yere açık bırakılmaması öneriliyor.

Kaynak: kamusonhaber