Marmara Denizi'nde, İmralı Adası'nın güneybatısında Bursa'nın Karacabey ilçesi açıklarında su alarak batan ve 6 kişilik mürettebatı bulunan "Batuhan A" adlı kargo gemisinden, gemi batmadan evvel çekilen bir videoya ortaya çıktı. Videonun paylaşılma saati ve arama kurtarma çaılmalarının başladığı saatle ilgili olarak Bursa Valiliği bir açıklama yaptı.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle; 

Bursa Osmangazi'de ilk Meclis toplandı Bursa Osmangazi'de ilk Meclis toplandı

Basına Videosu Yansıyan Hüseyin TUTUK Hk.

İçerisinde 6 personel bulunan "Batuhan A" isimli ticari geminin Marmara Adası Badalan Limanı'ndan yaklaşık 1.250 ton mermer tozu yükü ile 14 Şubat 2024 saat 20.30'da çıkış yaparak Gemlik Limanı'na intikali esnasında planlı rotasında ilerlerken yaklaşık saat 01.30 sularında rotasını önce kuzeye daha sonra güneye doğru çevirdiği ve devamında da saat 06.28'de Türk Radyo'ya yardım çağrısında bulunduğu tespit edilmiştir. Bu yardım çağrısı alınana kadar geçen süre zarfında "Batuhan A" isimli ticari gemiden herhangi bir tehlike ve yardım çağrısında bulunulmamıştır. Müteakiben Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından saat 06.32' de EPIRB sinyali alınması üzerine bölgeye en yakın konuş yerinde bulunan Sahil Güvenlik unsuru olan TCSG 313 saat 06.50'de avara ederek olay yerine intikale geçmiştir.

TCSG 313 tarafından EPIRB sinyalinin geldiği noktaya saat 07.30'da varılmış olup bahse konu mevkiide icra edilen suüstü yüzey araması sonucu herhangi bir yüzer unsur veya "Batuhan A" isimli ticari gemiye rastlanmamış olup ivedilikle tespit ve teşhis faaliyetlerine devam ederek diğer Sahil Güvenlik unsurlarının bölgeye sevk edilmesi sağlanmıştır.

Aynca bazı basın ve yayın organlarında "Batuhan A" isimli ticari geminin içinde bulunan 6 personelden biri olan Hüseyin TUTUK'un eşi ile saat 06.09'da internet üzerinden içinde bulundukları durum hakkında mesaj yazdığı ve saat 06.19'da video paylaşımında bulunduğu ancak geminin seyrüsefer bilgilerinin örtüşmediği tespit edilmiştir. Bahse konu gemiden ilk yardım talebinin ve geminin battığına dair ilk bilginin saat 06.28'de Türk Radyo'ya iletildiği müteakiben de saat 06:32 de EPIRB sinyalinin geldiği tespit edilerek en yakın konuş yerinde bulunan Sahil Güvenlik unsuru olan TCSG 313 saat 06.50'de EPIRB sinyalinin geldiği bölgeye derhal intikale başlamıştır. Bu süre zarfından itibaren gemi mürettebattına ulaşmak üzere arama kurtarma faaliyetlerine aralıksız olarak devam edilmekte olup tüm imikan/kabiliyetler seferber edilmektedir.

Öte yandan Vali Demirtaş son gelişmeler hakkıdan bilgiler verdi. Demirtaş bölgede arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti.