Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı öncesinde bayram ikramiyelerine yüzde 50 zam yaptıklarını açıkladı. Geçen yıl 2 bin TL olan bayram ikramiyeleri yüzde 50 zam ile birlikte bu yıl 3 bin TL’ye yükseltildi.

2018 yılında başlayan emeklilere ikramiye uygulaması yılda 2 kere olmak üzere emekli vatandaşların hesabına yatırılmaya başladı. Emekli bayram ikramiyesi bu yıl da bayramı öncesinde emeklilerin hesabına yatırıldı.

BAZI KİŞİLER İKRAMİYELERİ EKSİK ALACAK

İkramiyeye yapılan zam yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz bulunurken, 3 bin TL olan bayram ikramiyelerinin ilki Ramazan bayramında milyonlarca vatandaşın hesabına yattı.

Şimdi ise gözler Kurban Bayramı’nda verilecek olan ikramiyelere çevrildi. Hükümet kanadından herhangi bir değişiklik yapılmaz ise Kurban Bayramı öncesi SGK’dan gelir ve aylık alan bütün kişilere bayram ikramiyesi yatacak.

İkramiyeler sadece emeklilere değil SGK’dan gelir ve aylık alan bütün kişilere yatırılıyor. 16 – 19 Haziran arasında olan Kurban Bayramı öncesinde ikramiyelerin hesaplara geçmesi bekleniyor. Milyonlar hesaplarına yatacak ikramiyeyi beklerken önemli bir detay ortaya çıktı. Bazı kişiler Kurban Bayramı ikramiyelerini eksik alacak.

750 TL BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAKLAR

Memurların o ücreti artık ödenmeyecek! Memurların o ücreti artık ödenmeyecek!

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısına göre, bayram ikramiyesi tutarı bazı kişilere eksik yatacak. Dul ve yetim maaşı alan kişilere, ikramiye az yatacak. Bu kapsamda ölüm aylığı alan kişiler için ölüm aylığı payına endeksli bir şekilde ikramiye verilecek. Buna göre, kocasından dul aylığı alan ve çalışmaya devam eden kadınlar, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alırken bu durumda bin 500 TL bayram ikramiyesi almış olacak.

Öte yandan çalışmayan ve emekli olmayan dul eş aylık alan tek kişi ise yüzde 75 oranında ölüm aylığı alırken bayram ikramiyesi hesabına 2 bin 250 TL olarak ödenecek.

Babasından dolayı aylık almakta olan kız çocuk ise yüzde 25 oranında yetim aylığı alıyor. Bu sebepten dolayı bu kişiler ise 750 TL bayram ikramiyesi alacak.

Editör: Süper Kanal TV